Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saldırganlık ve şiddete en sık hangi çocuklarda rastlanır?

1,520
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Saldırganlık ve şiddete en sık hangi çocuklarda rastlanır?

Saldırganlık ve şiddet gösteren çocuklarda karşılaştığımız en sık problem ailesinde, evinde yine saldırganlık ve şiddet gören çocuklardır. 

Anne babaları tarafından sözel veya fiziksel şiddete maruz kalan çocuklar gelir. Ancak şiddet derken aklımıza çok büyük bir şiddet olayı, dayak gelmemelidir. Çocuğa terlik fırlatmak veya ona cimcik atmak da bir şiddet olayıdır. Aynı zamanda çocuğa gösterilen sözel şiddet de asla göz ardı etmememiz gereken bir durumdur. 

Arkadaşları tarafından ezilen, reddedilen, eziyet gören, sosyal uyum sorunu bulunan çocuklar da saldırgan tavırlar gösterebilir. Bu anlamda anne babanın çocuğa model olması çok önemli. Anne ve babanın tutumları çok sert olduğunda, çok katı ve çok acımasızca cezalar veren anne babaların çocukları da aslında başkaldırıya yönelik saldırgan davranışlar gösterebiliyor.

Kabul edilmeyen, ezilen, sürekli eleştirilen çocuklar da saldırgan davranışlar gösterebiliyorlar. 

Birtakım kültürlerde, erkeğin ve özellikle erkek çocukların daha saldırganca, şiddete yönelik davranışlarını kabul edici anne baba tutumları olabiliyor. Bu da çok dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi. 

Tüm bunlardan daha önemlisi ise, tehdit altında, korumasız ve kendini güvensiz hisseden çocuklar şiddete ve şiddet içerikli davranışa yatkın olabiliyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat