Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saldırgan çocuğa nasıl davranmak gerekir?

2,260
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Saldırgan çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Saldırganlık yapan çocuğa yapmamız gereken ilk şeylerden biri onu durdurmak olmaktır. Bunu sesimizi yükselterek, ona bağırıp çağırarak, onu eleştirerek veya tehdit ederek yapmamamız gerekir. Saldırgan çocuğa yaptığının yanlış olduğu sakin bir ses tonu ile anlatılmalıdır ve onun kızgınlığı, öfkesi kabul edilmeli, bunun farkında olduğumuz dile getirilmelidir. 

Çocuk saldırganlık davranışı gösterirken, biz de ona sesimizi yükseltir, tehdit edersek, onu korkutursak, istemediğimiz davranışı daha da tetiklemiş oluruz. Ses yükseltmek, bağırmak, tehdit etmek istemediğimiz saldırgan davranışın tekrarlanma olasılığını artırır. Önce çocuğu durdurmalı, onun bu davranışını ve öfkesini kabul etmeli; sonrasında yapmış olduğu bu saldırgan davranışın neden ortaya çıktığını araştırmalı, bir sonraki seferde bunun ortaya çıkma nedenini azaltmamız gerekiyor. 

Saldırgan çocuk ile iletişim kurarken "ben" dilini kullanmak çok önemlidir. "Niye bunu yaptın, nasıl kızarsın" demekten ziyade "çok kızdın, öfkelendin, seni burada üzen, kıran bir şeyler olmuş" diyerek onu rahatlatmak ve kabul etmek, çocuğun da bize bir adım atmasını ve kendini daha sakin bir şekilde ifade etmesini sağlayacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat