Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saksıda süs biberi nasıl yetiştirilir?

28,729
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Saksıda süs biberi nasıl yetiştirilir?

Biber türlerinin balkonda ve özellikle mutfağınıza yakın alanlarda yetiştirebileceğiniz bir grubuna dahil olan süs biberi mordan, sarı, yeşil ve kırmızı renge doğru verdiği meyveleri ile beraber aynı zamanda çok lezzetli bir meyve vermesinden dolayı tercih edilen bir türdür. 

Türkiye'de özellikle domates ve biber en çok tüketilen sebze türlerinin başında geldiği için biber yetiştiriciliği de özellikle ev hanımları tarafından balkonlarda takip edilen ve önemsenen bir konudur. 

Süs biberini tercih ederken özellikle acı veya tatlı olması ile ilgili, damak zevkiniz ile verdiğiniz bir karar varsa bu noktada doğru biberi tohumdan ya da fideden yetiştirebilirsiniz.

Süs biberi yetiştirmeden önce fidan alırken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında süs biberi yapraklarının sağlıklı olması, herhangi bir hastalık bulunmaması gelir. Biberin daha sağlıklı şartlarda yetişmesi açısından hastalıksız bir türün tercih edilmesi hem diğer sebzelerinize hastalık geçmesini engelleyecek, hem de meyve veriminiz artacaktır.

Süs biberi özellikle yaza girişte meyve verdiğinden güneş alan yerlerde daha hızlı bir şekilde meyvesi kızardığı için, güneş alan yerlerde gölge alanlara göre çok daha hızlı verim alınabilir. 

Süs biberi bakımında dikkat edilecekler
- Güneş gören bir yerde olmalı
- Fide aşamasında bol su verilmeli
- Biberin kızarmasını sağlamak için bitki meyveye geçtiğinde su verimi azaltılmalı
- Su veriminin azaltılmalsı biberin olgunlaşmadan daldan düşmesini engeller

Süs biberi için saksı seçimi

Süs biberleri, özellikle meyve verdiği dönemde çok fazla su istemediğinden dolayı silindir formda ve yayvan ağızlı olmayan, daha az su tutabilecek sakı formu hem toprağınızın daha verimli hale gelmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda bitkinizin ideal su ihtiyacı açısından daha geçerli olacaktır.

Süs narında çiçek ve meyve verimini artırma yolları

Verdiğiniz suyun kökleri çürütmemesi açısından saksıdan iyi direne edilebilmesi için saksının altı delikli olması gerekir. Saksı deliklerinin kapanmaması için altına bir taş serilmesi sebze yetiştiriciliği için dikkat edilmesi gereken bir husustur. 

Süs biberi yetiştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat