Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saksıda kızılcık nasıl yetiştirilir?

9,223
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Saksıda kızılcık nasıl yetiştirilir?

Kızılcık, yani kornus Türkiye'de farklı çeşitleri olan bir türdür. Daha çok boylanabilen türleri park, bahçe alanlarında, açık yerlerde tercih edildiği gibi saksıda yetiştirilmek için olan uygun olan kızılcık türüne Ankara kızılcığı denilir. Ankara kızılcığı daha bodur formlarda yetişen bir türdür. 

Kızılcık, meyvesi kırmızıdan bordoya kaçan eliptik yapılı bir meyve yapısına sahip olması ve tadının mayhoşluğundan dolayı evde hoşaf ve marmelat yapımı gibi şeylerde kullanılan, aynı zamanda tadı ile beraber damaklarda bitki olmanın dışında bir yeri olan bir türdür.

Evlerinizde organik bir üretim yapmak istiyorsanız, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler verdiğinden tercih edilebilecek bir bitki türüdür. 

Kızılcığın ilkbahar dönemi ile birlikte sarıya bakan çiçekleri ile beraber aynı zamanda balkon ve bahçelerinizde estetik bir görünüm sağlayacağı gibi, meyve verimine geçtiği zaman kırmızı ile beraber yeşil yaprak tonları ile bir kontrast yaratacağından dolayı, estetik anlamda peysaj olarak da değerlendirilebilir. 

Saksıda kızılcık bakımı

Kızıcık bitkisi özellikle balçıklı toprakları sevip, bu bölgelerde verimli yaşayan bir tür olduğundan humusça zengin, organik içeriği yüksek ve tutma kapasitesi iyi olan topraklarda daha sağlıklı yetişir. 

Bitkinin nem oranı yüksel bir toprakta kalabilmesi için köklerinden olabildiğince daha geniş bir saksıda, bolda sulanarak tutulması meyve verimini yükseltecek bir husustur.

Kızılcık bitkisi meyve verdiğinde özellikle gün ışığını seven bu tür, ilkbahar döneminde çok fazla ışık istememektedir. Dolayısıyla yaz ve sonbahara geçişlerde bol güneş ışığı alan evlerde yetiştirilmesi için uygun olacak bir sür bitkisi grubuna girer. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat