Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sakarlık nedir?

3,325
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sakarlık nedir?

Sakarlık; çocukluk çağında dengenin, koordinasyonun ve yaşa göre beklenen motor performansının düşük olması durumu olarak tanımlanabilir. 

Sakarlığın sebebi olarak aslında birçok nörolojik sebep sunulabilir. Bu sebeple mutlaka erken dönemde değerlendirilmesi ve müdahale edilmesi gerekir. 

Çocukluk çağında hangi çocuğun hangi dönemde hangi motor becerileri yapabileceği bilinmektedir. Bununla kıyaslanarak çocuğun motor becerileri hakkında fikir sahibi olabiliriz.

Sakarlık aslında gelişimsel koordinasyon bozukluğu denilen bir durumun habercisi olabilir.  Bu durum çoğunlukla aileler tarafından geç dönemde fark edilmekte, okul çağına kadar gecikmeler gözlemlenebilmektedir. 

Motor becerilerinde yaşıtlarına göre biraz beceriksiz bulunan çocukların çocuk nörolojisi tarafından değerlendirilmesine tüm aileler olanak sağlamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat