Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sağlıklı bir hamilelik için nelere dikkat edilmeli?

2,680
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sağlıklı bir hamilelik için nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı bir hamilelik için yaş önemidir. 35 yaş ve üstü anne adayları hamilelik ve doğum sürecinde kendileri ve bebekleri adına bazı sorunlarla karşılaşabilirler. Anne adayının sağlığı, spor yapması ve beslenmesi sağlık bir hamilelik için çok önemlidir. Daha fazlası videoda!


Hamilelik planlayan kadınlarda yaş gebelik için en önemli faktördür. Adölesan, erişkinliğe geçiş, fiziksel gelişme olarak 18 yaş, ruhsal gelişme olarak ise 20 yaşında olarak tanımlanır. Adölesan gebeliklerde erken doğum, bebekte gelişme geriliği gibi birtakım riskler artar. 

35 yaşın üzerindeki gebelerde hipertansiyon, gebelik şekeri, erken doğum ve anomalili bebek doğma riski giderek artar. Anne adayının daha önce geçirdiği hastalıklar, ameliyatlar, sürekli olarak kullanılan ilaçlar ve alerjik durumlar gebelik döneminde önemli durumlardır. 

Ailede görülen bazı kalıtımsal hastalıkların varlığı gebelik döneminde anne adayı ve bebek için önemlidir. 

Hamilelik planlayan kadınların yaşam tarzlarında birtakım değişiklik yapması gerekir. Sağlıklı bir hamilelik için sigara ve alkol gebelik döneminden önce mutlaka bırakılmalıdır. Gebelik döneminde alkol ve uyuşturucu maddeler bebekte birçok anomaliye neden olurken sigara kullanımı ise erken doğum, plasentanın erken ayrılması, bebekte gelişme geriliği, öğrenme güçlüğü, hiperaktif bebek ve davranış bozuklukları gibi durumlara neden olabilmektedir.

Eğer işyerinde toksik maddelere maruz kalınıyorsa gebelik öncesin birtakım önlemler alınmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat