Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sağlıklı bir hamilelik için hangi testleri yaptırmalıyız?

2,530
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sağlıklı bir hamilelik için hangi testleri yaptırmalıyız?

Sağlıklı bir hamilelik için mutlaka bazı testler yaptırmak gerekir. İlk muayenede anne adayının kişisel özellikleri ve önceden geçirmiş olduğu hastalıklar öğrenilir. Daha fazlası videoda!


Sağlıklı bir gebeliğe hazırlanırken öncelikle doktor muayenesi gerekir. Muayenenin ilk aşaması doktorla görüşme ve tanışmadır. Bu görüşmede kişinin yaşı, mesleği, hastalığı doktor tarafından bilinmelidir. 

Daha sonra jinekolojik muayene, ultrason ve smear testi yapılır. Jinekolojik muayene ve ultrason ile rahim ve yumurtalıkların yapısı değerlendirilir. Daha sonra tansiyon ve kilo ölçümü yapılır. Kişiye yapılacak sistemik bir muayene ile sindirim sistemi, kalp ve dolaşım sistemi, kas iskelet sistemi ve ruhsal durum değerlendirmesi doktor tarafından yapılır. 

Muayene sonrasında kan testleriyle kan sayımı, kan grubunun belirlenmesi ve tam idrar tahlili yapılmalıdır. Hamilelik döneminde geçirilmesi hem anne adayını hem de bebeği etkileyecek kızamıkçık ve su çiçeği gibi hastalıkların daha önceden geçirilip geçirilmediğini anlamak için birtakım antikor testleri ile araştırılması gerekir. 

Anne adayının bu hastalıklara karşı bağışıklığı yoksa gerekli aşı planlaması yapılmalı ve gebeliğin bir süre ertelenmesi gerekir. Hepatit B testi yapılmalıdır. Şeker, hipertansiyon ve kalp hastalığı öyküsü olan kişiler, karaciğer, böbrek, tiroit rahatsızlığı olanlar ya da bilinen birtakım genetik hastalığı olan kişilerde gerekli testler yapılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat