Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyen anne adayı nasıl beslenmeli?

2,801
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyen anne adayı nasıl beslenmeli?

Gebelik döneminde olduğu kadar gebelik öncesinde de beslenme çok önemlidir. Bu dönemde sağlıklı bir hamilelik için hazırlık yapmak gerekir. Tatlandırıcılar, katkı maddeleriyle hazırlanmış ürünler mümkün olduğunca az tüketilmeli taze ve doğal besinler tercih edilmelidir.

Bu dönemde kafein kullanımı azaltılmalıdır. Kişide kilo fazlalığı varsa kilo verilmelidir. Gebelik öncesinde folik asit dışında başka bir takviye gerekmez. Gebelik planlayanların öncelikle B grubu vitamini olan folik asit kullanımı Dünya Sağlık Örgütü tarafından özellikle önerilir.

Folik asit eksikliği yaşanan gebeliklerde bebek sinir sistemi bozukluklarının çok daha sık görüldüğü bilinir. Gebelikte ve öncesinde kesinlikle çiğ et yenmemelidir. Çiğ etle temas varsa eller ağıza götürülmemeli ve hijyen sağlanmalıdır. 

Protein ve vitamin içerikli gıdalar beslenmede tercih edilmeli, süt, yoğurt, yumurta gibi proteinden zengin gıdalar tüketilmeli, yağlı, karbonhidrattan zengin, kızartılarak yenen besinlerden uzak durulmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat