Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Safra kesesi hastalıklarına en sık kimlerde rastlanır?

23,416
kez izlendi
Puan: 2.20 / 5
Detaylı Açıklama

Safra kesesi hastalıklarına en sık kimlerde rastlanır?

Safra kesesi hastalığı denince, safra kesesi taşları ve bu taşların yol açtığı komplikasyonlardan bahsetmek gerekiyor. Safra kesesi hastalıkları, safra taşına bağlı safra kesesi iltihabı, safra kesesinin delinmesi, taşların ana safra kanalına düşüp pankreatite yol açması ya da tıkanma sarılığı şeklinde sıralanabilir.

Safra kesesinde taş olmadan da safra kesesi iltihabı, safra kesesi delinmesi ve karın zarı iltihabı gibi bazı safra kesesi hastalıkları görülebilir.

Safra kesesinde taş oluşumu daha çok kadınlarda rastlanan bir durumdur. Her 8-10 kadından birinde mutlaka safra kesesinde taş tespit edilmektedir. Kilo alıp vermeler, yağ dokusunun fazla olması ve doğum gibi faktörler safra kesesinde taş oluşumunu etkileyen faktörlerdir.

Erkeklerde ise safra kesesi taşı kadınlara göre 4-5 kat daha az rastlanan bir durumdur ama komplikasyonları  daha ağır seyreder ve ameliyatlarında teknik güçlüklerle karşılaşılabilir.

Safra kesesi taşı oluşumu genellikle kadınlarda, 40 yaş üstü kişilerde, fazla doğum yapanlarda, sık kilo alıp verenlerde, damar yoluyla beslenen yatalak hastalarda ve beyaz tenlilerde daha sık rastlanan bir durumdur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat