Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Safra kesesi ameliyatından sonra nelere dikkat etmeliyiz?

63,078
kez izlendi
Puan: 1.15 / 5
Detaylı Açıklama

Safra kesesi ameliyatından sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Safra kesesi ameliyatlarında safra kesesi alınır. Bu durumda hastaların endişelenmelerine gerek yoktur çünkü zaten alınan safra kesesi görevini yapmamaktadır.

Bu ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrasında hayatlarında hiçbir değişiklik olmaz. Eskiden soğan, çikolata ve lahana gibi bazı gıdalar ameliyat geçirmiş hastaya yasaklanırdı. Ancak günümüzda hiçbir ülkede de hastaya bu türde yasaklamalar getirilmez.

Bütün dünyada safra kesesi ameliyatları laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntem safra kesesi ameliyatlarındaki altın standart olarak da bilinir.

Safra kesesi ameliyatı
ile karaciğerin alt yüzündeki safra kesesi çıkartılır. Ameliyat, vücuda bir ya da bir kaç delik açılarak yapılır. Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda yara yeri enfeksiyonu, yara yerinin daha sonrada fıtıklaşması gibi durumlarla karşılaşılmaz.

Laparoskopik yöntemle safra kesesi ameliyatı olmuş bir kişi operasyondan birkçaç saat sonra normal yaşantısına devam edebilir. 24 saat sonra ise risk tamamen ortadan kalkar ve kişi aktif hayatını sürdürebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat