Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sadece sebze yiyerek sağlıklı beslenmiş olur muyuz?

456
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sadece sebze yiyerek sağlıklı beslenmiş olur muyuz?

Kişiler hızlı kilo kaybetmek, bir haftada çok fazla sonuç alabilmek, bir haftada 5, 8 kilo gibi sonuçlara ulaşabilmek için tek tip beslenmeye yönelebiliyorlar. Bu tek tip beslenmeyi beslenme uzmanları hiçbir şekilde önermemektedir. Bunlar özellikle medyatik diyetlerdir. 

Beslenme uzmanına başvurmadan, internet üzerinden tek besin diyetlerine ulaştığınız zaman daha çok sebze ağırlıklı sebze diyetleri, lahana çorbası, domates suyu gibi sebzelerle oluşturulmuş diyet menüleri olur. Ancak tek tip beslenme sebze ağırlıklıysa, fazlaca lif, karbonhidrat ve vitamin alırsınız ancak beslenme protein açısından eksiktir. Protein ise vücudumuzun yapı taşıdır ve kas ve doku yapısını, organları korumak adına çok gereklidir. Aynı zamanda enzimlerin, hormonların iyi çalışması için protein ile yağa ihtiyaç vardır. Hatta vücutta biraz da olsa kolesterole ihtiyaç vardır. Dengeli düzeyde tutulan kolesterol, hormonların doğru çalışmasını sağlar. 

Sebze ağırlıklı beslenmenin protein içeriği düşük olacağından yağ, kolesterol, protein bakımından fakir beslenirsiniz, bu da vücuttaki tüm sistemlerini bozar, kasların erimesine yol açar. Tüm bunlar güçsüzleşmenize, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına yol açar, sebzelerden aldığınız fazla lif, sindirim sisteminizin de çok fazla çalışmasına, gereksiz boşaltım da vücut için gerekli vitamin ve mineraller yönünden de kayıp yaşamanıza, vitaminlerin emilmeden vücuttan atılmasına yol açar. 

Tüm bu nedenlerle, tek tip beslenme sebze ağırlıklı da olsa, işin içine mutlaka biraz protein eklenmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat