Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sadece et yiyerek sağlıklı beslenmiş olur muyuz?

786
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sadece et yiyerek sağlıklı beslenmiş olur muyuz?

Özellikle medyada Dukan diyetini çok duyduk. Dukan diyeti protein ağırlıklı bir diyettir. Tek tip beslenmeye yöneldiğiniz zaman bir-iki haftada hızlıca kilo kaybedebilirsiniz. Obezite tedavisinde, kişinin kilo fazlası çok fazla olduğu için bu kilolardan hızlıca kurtulmayı amaçlanıyor ve kilo verme konusunda sabırsızlanıldığı için daha hızlı çözümlere, tek tip beslenmelere yöneliniyor ancak bu tip beslenmelerde içeriğin dengesini oluşturabilmek için beslenme uzmanlarının saydığı dört besin grubundan da tüketmek gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenme, ancak et ürünleri, tahıl ürünleri, süt ürünleri ve sebze grubundan her şey tüketilerek sağlanabilir.  Tüm besin içeriklerini ihtiyacınız kadar, dengeli bir şekilde almalısınız.

Tek tip beslenmede protein ağırlıklı beslenmeye yöneldiğiniz zaman sağlıksız bir şekilde beslenmiş olursunuz. Çünkü protein ağırlıklı diyetler genellikle yağ oranı ve kolesterol içeriği yüksek olan diyetlerdir. Bu da kalp sağlığı için tehdit edici bir unsurdur. aynı zamanda protein ağırlığı yüksek diyetler böbrek sistemini yorar, idrardan atılan protein değeri yükselir, kan değerleri değişir, kolesterolü yükselttiği için kalp damar tıkanıklarına yol açar, kabızlık sorununu artırır, sindirim sistemi ve bağırsak problemlerine neden olur.

Protein ağırlıklı beslenme demirden zengin, B12'den zengin bir beslenmedir. Ama diğer A, D, E, K vitaminleri açısından; sebzelerden, tahıllardan destek almamız gerekir ki, protein ağırlıklı beslenmenin vitamin ağırlıklı beslenme ile de dengelenmesi önemlidir. Çünkü yüksek protein alımı sonucunda sindirim sisteminiz yorulur, aynı zamanda kalp damar sağlığınız riske girer.  Protein ağırlıklı beslenme yalnızca kas yapınızı korur, ancak uzun vadede sağlığınızı tehdit edecek birçok sorunun karşınıza çıkmasına yol açar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat