Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saç ve kıl koparma hastalığı kendiliğinden geçer mi?

9,856
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Saç ve kıl koparma hastalığı kendiliğinden geçer mi?

Saç ve kıl koparma hastalığı sıklıkla tanısı zor konan bir hastalıktır. Hastalar hastalıkları için genel olarak doktora başvurmazlar, hastalıklarını gizlemeyi seçerler. Kişiler saçlarının görünmeyen taraflarından, ense ya da kulak arkasından kıl koparmayı tercih ederler.

Kellik şiddetlenip aşırı düzeye ulaştığında, kaş ve kirpik tamamen ortadan kalktığında ve görme sorunları ortaya çıktığında ya da saç veya kıl köklerinde sorunlar oluştuğunda kişi doktora gelmeyi tercih eder.

Böyle durumlarda saç ve kıl koparma hastalığı uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Eğer kronikleşmiş ise tedavisi kolay değildir. Stresle tetiklenen bir hastalık olduğu için stresin azaldığı zamanlarda saç ve kıl koparma rahatsızlığı da azalır. Dönem dönem hastalık tekrarlayabilir.

Hastalık eğer çocuklukta başlamışsa daha erken tedaviye yanıt verir. Çevresel faktörlerin düzenlenmesi, aile eğitimi, ailenin tutumunun düzenlenmesi ile hastalık önlenebilir. Trikotillomani geç yaşta ortaya çıktığında ise kendiliğinden geçmesi olası değildir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat