Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Şaban ayında hangi ibadetleri yapmalıyız?

264
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Şaban ayında hangi ibadetleri yapmalıyız?

Mübarek Üç Aylar arasından biri olan Şaban ayını Hz. Muhammed kendi ayı olarak ifade eder. Bununla söylenmek istenen aslında Şaban ayında Hz. Muhammed'e ulaşmak için çaba gösterilmesi gerektiğidir.

Şaban ayı, Hz. Muhammed'in sünneti olduğu gibi oruçla geçirilebilir. Hz. Muhammed'in Ramazan ayı haricinde sadece Şaban ayının tamamını oruçlu geçirdiği söylenir. Bütün Şaban ayı boyunca oruç tutulabilir veya Şaban ayının bir kısmı oruçlu geçirilebilir. Şaban ayının tam ortasında olan 15, 16 ve 17. günleri de oruçlu geçirilebilir. Sünnetlerin yerine getirilmesi Hz. Muhammed'in ümmetinden neler beklediği üzerine düşünülmesi için önemlidir.

Şaban ayının 15. gecesi Berat Kandili'dir. Berat, insanın suçtan uzaklaşması anlamına gelir. Berat Kandili içerisinde Allah'tan bizi günahlarımızdan ve suçlarımızdan uzaklaştırması için yardım isteyebiliriz.

Bir hadiste, Berat Kandili'nde Allah'ın yeryüzünde tecelli edeceği ve "İsteyen yok mu, vereyim; af isteyen yok mu, affedeyim; müsibetten sakınmak isteyen yok mu, sakındırayım" buyuracağı söylenir.

Berat Kandili, af ayı olan Şaban ayının af gecesi olarak da nitelenebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat