Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saatleri Ayarlama Enstitüsü ne tür bir roman?

1,915
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Saatleri Ayarlama Enstitüsü ne tür bir roman?

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Türk insanının doğu - batı kültürü arasında kalmışlığı, bocalamasını anlatır. Roman, kahramanı Hayri İrdal'ın anılarından oluşur. Osmanlının son dönemindeki çocukluğundan başlayan anıları Cumhuriyet Dönemi?ne kadar uzanmaktadır.


Romanın bir diğer kahramanı olan Halit Ayarcı Saatleri Ayarlama Enstitüsü adında bir dernek kurar. Derneğin başına da Hayri İrdal'ı getirir. Derneğin ne yapacağı belli olmadığı halde binası çalışmaya başlamış, çalışanlar işe girmiştir. Devletten ödenek gelmiştir. Ancak yapılan tek şey abesle iştigaldir ama bu para ve saygınlık getirmektedir.


Halit Ayarcı moderni, batıyı kötü yönleriyle temsil eder. Muvakkit Nuri Efendi, doğuyu ve dürüstlüğü anlatmaktadır. Hayri İrdal ise iki arada kalmış Türk insanını anlatır.


Eleştirel bir roman olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde de yaşayan Hayri İrdal'ın anılarını anlatır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat