Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ruh sağlığının bozulmasına neden olan dış etkenler nelerdir?

3,252
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ruh sağlığının bozulmasına neden olan dış etkenler nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlık hakkında yaptığı kapsayıcı tanıma göre sağlık aslında bir hastalık durumunun olmaması değil; bedensel, sosyal ve ruhsal olarak  tam bir iyilik halidir. Bu üç alanda meydana gelen herhangi bir sorun sağlığı olumsuz etkiler.

Bedensel hastalıklar ruh sağlığımızı etkilediği gibi, ruh sağlığı ile ilgili sorunlar da bedensel sağlığı etkiler. Örneğin depresyon gibi ruh sağlığı ile ilgili durumlar; kişinin beslenmeden kesilmesine, uyku düzeninin bozulmasına, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine sebep olabilir. 

Kişilerin yaşadıkları bedensel problemler de ruh sağlıklarını olumsuz etkileyebilir. Kanser gibi ağır hastalıklarda kişinin ruh sağlığı oldukça zarar görür ve çoğu zaman bir depresyon hali bu sorunlara eklenir.

Ruh sağlığı dediğimiz zaman aslında üç alandan bahsedilir. Duygularımız, düşüncelerimiz ve davranışlarımız kişinin ruh sağlığını etkileyen üç alan olarak tanımlanabilir. Bu üç alandaki herhangi bir sorun, diğer alanları da etkiler ve ruh sağlığı bundan olumsuz etkilenir. Ruh sağlığını etkileyen dış etmenler, yaşam kalitesini etkileyen bütün etmenleri kapsar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat