Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rosetta Uzay Aracı ile kuyruklu yıldıza iniş yapmanın önemi nedir?

297
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rosetta Uzay Aracı ile kuyruklu yıldıza iniş yapmanın önemi nedir?

Avrupa Uzay Ajansı uzun zamandır bir kuyruklu yıldızı araştırmak istiyordu. Yıllarca süren araştırma ve hesaplamalardan sonra hedef seçildi. Yaklaşık İstanbul büyüklüğünde olan kuyruklu yıldız 67P incelenecek göktaşıydı. Göktaşı 2014'te güneş sistemine girecekti. Hesaplamalar yapıldı ve Rosetta 2004 yılında uzaya fırlatıldı. 

Rosetta Uzay Aracı ile kuyruklu yıldıza iniş

10 yıl boyunca Dünya ve Mars yörüngelerinde ivmelenen Rosetta, 12 Kasım 2014'te kuyruklu yıldızın yörüngesine girdi. Sonra da Phiela adlı sondayı kuyruklu yıldız üzerine indirdi. Hemen ardından da sondadan gelen ilk verileri dünyaya gönderdi. 

Bir uzay aracının bir kuyruklu yıldızla ilk teması bu değildi. Daha önce de başka bir uzay aracı Dünya yakınından geçen bir kuyruklu yıldız ile buluşmuş ama bu daha çok bir çarpma şeklinde olmuştu. Fakat Rosetta görevinin sonunda  gök cisminin yüzeyine kontrollü bir iniş yapmayı başardı.

Kuyruklu yıldızların yapısının keşfedilmesi evrenle ilgili çok önemli bilgilere ulaşmamızı sağlayacak. Şu an elimizde olan teknoloji bize Güneş Sistemi dışında fiziki araştırma yapma imkanı tanımıyor. Yani dış uzaya hiç dokunamadık. Tabii sadece şimdiye kadar...

Kuyruklu yıldızlar Güneş Sistemi'ne dış uzaydan geliyor. Dolayısıyla dış uzay hakkında birçok bilgi taşıyor olabilir. Yani aslında bir kuyruklu yıldıza dokunmak, milyarlarca kilometre uzaktaki dış uzaya dokunmak anlamına geliyor.

Bu yüzden Rosetta'nın yaptığı çok önemli kabul ediliyor. Unutmayın ilk uydu yörüngeye yerleştirildiğinde dünyaya sadece "bip" sinyalleri gönderebiliyordu. Rosetta şu an dünyaya fotoğraflar gönderiyor. Çok yakında, taşıdığı analiz cihazları ile elde ettiği kimyasal verileri de gönderecek. Kimbilir belki kuyruklu yıldız yüzeyinde yaşam izleri bulup bize evrende yalnız olmadığımızı gösterir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat