Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik radyocerrahi ile kanser tedavisi nasıl yapılır?

14,537
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik radyocerrahi ile kanser tedavisi nasıl yapılır?

Radyocerrahi, çok sınırlı, seçili, baştan çok net olarak belirlenmiş bir bölgeye, yüksek dozda ışını çok kısa bir süre içerisinde veren, çevresindeki dokulara zarar vermemesi için doz düşüşü sağlayan ve hedeflenen tümör dokusunu tamamen yok etmeyi amaçlayan bir tedavi türüdür. Aslında bir radyasyon tedavisidir. Farkı, çok sınırlı bir alana, yüksek bir doz verilmesidir. Radyocerrahi genellikle seçilmiş hasta gruplarına, bazen cerrahiye alternatif olarak yapılır. Bunun doktor tarafından endikasyonunun konulması gerekir. 

Kanser için radyocerrahi uygulanabilmesi için uygun donanımlı cihazların yanı sıra, içerisinde radyasyon onkoloğu, radyasyon fizikçisi ve teknikerinin de bulunduğu deneyimli bir ekip gerekir. Cihazların bir kısmı sadece radyocerrahi yapmayı hedeflerken, normal radyoterapi tedavilerini yaparken, üzerine ek birtakım donanım ve yazılımlarla radyocerrahi yapılır hale gelinir.

Kanser tedavisinde kullanılan robotik radyocerrahi uygulaması ise dünyada tek bir cihaz tarafından yapılabilen, sadece radyocerrahi uygulaması yapması için geliştirilen bir cihazdır. Bu cihazın avantajı radyocerrahi uygulanan bölgenin, herhangi bir nedene bağlı olarak hareketini takip ederek ışınlama sırasında bu hareketi göz önüne alarak ışınlama yapmasıdır. Çünkü radyocerrahi her ne kadar ilk olarak intracranial, yani beyin içi bölgelerde başladıysa da, vücutta herhangi bir yerde yapılabilir. 

Intracranial uygulamalar dışındaki vücut bölgelerine uygulandığı zaman solunum, kalp atımı, damarların atımı ya da gaz geçici, mide doluluğu boşluğu gibi birtakım nedenlerden dolayı hedef her zaman aynı pozisyonda olmayabilir. Robotik radyocerrahi cihazının avantajı, bu hareketi önceden tayin edip ışınlama sırasında bu ışınlamayı harekete göre düzeltme olasılığına sahip olmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat