Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik kalp ve damar cerrahisi nasıl yapılır?

14,752
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik kalp ve damar cerrahisi nasıl yapılır?

Robotik cerrahi uzaydaki astronotları veya uzaktaki askerleri tedavi etmemiz gerektiğinde, onları nasıl ameliyat edebiliriz sorusundan hareketle geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Bu anlamda robot sadece kalp ameliyatlarında değil, genel cerrahi alanına ait çok gelişmiş bir yöntemdir.

Robotik kalp ve damar cerrahisi daha küçük insizyonların, daha küçük kesilerin yapıldığı, bu sayede hastanın daha az travmatize edildiği, enfeksiyon riskinin düştüğü, kanama ve ağrı riskinin azaldığı bir cerrahidir. Robotik cerrahi sayesinde hasta düşük enfeksiyon oranları ve kanamanın azlığı, kesilerin küçük olması ile daha erken ayağa kalkar ve günlük hayatına döner. Aynı zamanda ameliyatın getirdiği bedensel ve ruhsal travmalar da azalmış olur. Estetik anlamda da ameliyat yaraları çok daha küçük hale gelir. 

Şu anda kullanılan robotlar sadece kalp damar cerrahisinde değil, diğer pek çok genel cerrahi ameliyatlarında kullanılmaktadır. 

Robotik cerrahi ile mitral ve tirküspit kapak hastalıkları, tekli veya ikili damar bypassları ile kalp delikleri tedavi edilebilmektedir. 

Robotik cerrahide robotun kolları hasta üzerine açılan küçük deliklerinden içeri yerleştirilir ve kalbe doğru yönlendirilir. Bu yönlendirmeden önce kalp, kalp ve akciğer makinesine bağlanır. Robotla cerrahi işlem sırasında kalp ve akciğerler durdurulur. 

Robot kolları cerrah tarafından, hastanın ameliyat masasından yaklaşık 3-5 metre uzaklıkta bir konsol yardımı ile kontrol edilir. Bu anlamda ameliyat robot tarafından değil, doğrudan bir cerrah tarafından yapılmaktadır. Robotun kolları bir nevi cerrahın kolu olur. Cerrahın cerrahi becerisi, tüm hassas hareketleri robot tarafından aynen gerçekleştirilir. Bu durum cerraha çok ince hareketleri yapma olanağı sağlar. Küçük kesilerden içeri giren kollarda yer alan 3D kameralar sayesinde cerrahi yapılan bölge üç boyutlu olarak çok net bir şekilde görülür. Bu anlamda primer cerrahideki şartlarla eşdeğerdir.

Robotik cerrahi ameliyatlarındaki kesiler çok daha küçük olduğu için hastada daha az kanama ve daha az travma oluşur. Ameliyatın bitiminde hastada çok fazla insizyon olmaz. Hastada 4 ya da 5 adet, ortalama 1'er, 1,5 cm'lik kesiler vardır. 

Robotik cerrahi ameliyatlarında daha küçük ve daha az kesi olduğu için hastada enfeksiyon riski düşer, ameliyat yarasına bağlı duygusal ve estetik travmalar azalır. Daha az kesi, daha az enfeksiyon, daha az ağrı ve ilaç tedavisi anlamına geldiğinden hasta çok erken ayağa kalkar. Bu sayede kendisinin ve ailesinin yaşayacağı duygusal travmalar azalır. Hayata dönüşün erken olması sayesinde hasta günlük yaşamına kısa sürede dönüyor ve ciddi bir iş gücü kaybının da önüne geçilmiş olunuyor. 

Robotik kalp cerrahisi genel anlamıyla enfeksiyon, kanama, ekonomik ve psikolojik olarak pek çok avantaj sağlıyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat