Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatlarından sonra iyileşme süreci nasıldır?

17,622
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatlarından sonra iyileşme süreci nasıldır?

Robotik cerrahi ile yapılan akciğer kanseri ameliyatından sonra iyileşme sürecinin ne olduğuna dair soruya cevap verebilmek için öncelikle açık ameliyatlardan sonra iyileşme süresinin nasıl olduğunu bilmek gerekir. Akciğer kanseri açık ameliyatları yüksek ölüm riski taşıyan ameliyatlardır. Bu tip ameliyatlarda yüzde 2 ile yüzde 5 arasında ölüm riski bulunur. Bunlar yüksek yüzdelerdir. 

Bir bypass cerrahisinin, kalp bypass'ının 1000'de 5 risk oranında yapıldığını göz önüne alırsanız, akciğer cerrahisi bypass cerrahisine göre yaklaşık 5 ile 10 kat arasında değişen yüksek riske sahiptir. Bu riskin önemli bir kısmı hastanın ameliyattan sonra ağrısının çok olmasına ve hastanede uzun süre yatmasına bağlıdır. 

Robotik akciğer cerrahisinde birincisi ağrıyı azaltarak, ikinci olarak hastanede yatış süresini azaltarak ölüm riskini düşürmek amaçlanır. Ölüm riskini düşürebildiğimiz, hastayı hastanede daha kısa süre tutabildiğimiz zaman robot gerçekten verimli bir şekilde çalışıyor demektir.  

Robotik ameliyatlardan sonra ortalama hastanede kalış süresi 4 gündür. Bunun dışında hastaların bazen uzamış hava kaçağı dediğimiz akciğerinden hava çıkışının uzun sürdüğü durumlar olabilir. Bu durumlarda hastalarımızı ameliyattan sonra tüpler ile eve göndermeyi tercih ediyoruz. Hastalar genel olarak böyle bir şeyden çekiniyor olsalar da tüm dünyada yapılan araştırmalar hastanın özellikle robot ameliyatlarından sonra 3. veya 4. günden sonra bu tip direnlerle eve gidebileceği göstermiştir. 

Robotik akciğer ameliyatları sonrasında, akciğer kanseri için yapılan robotik akciğer ameliyatları sonrasında hastaların yaklaşık olarak 3 - 4 gün hastanede yatması beklenir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat