Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik cerrahi ile mitral kapak ameliyatı nasıl yapılır?

35,287
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik cerrahi ile mitral kapak ameliyatı nasıl yapılır?

Mitral kapak, kalbin sol karıncığı ile sol kulakçığı arasında olup, kanın tek yönlü hareket etmesini sağlayan bir kapakçıktır. Bu kapak, çeşitli nedenlerle bozulup, müdahale gerektirebilir. Bu bozulmalar; romatizmal ateş dediğimiz, özellikle çocuklukta geçirilen bademcik enfeksiyonlarının uzun süreli komplikasyonları olarak ortaya çıkabildiği gibi, dejeneratif kalp hastalıkları dediğimiz, kalp kapağının kendisinin ya da kalp kapakçığını yerinde tutan iplikçilerin gevşemesi ya da kopması ile ortaya çıkabilir.

İleri yaşlarda dejenerasyon ile kalp kapakçığının üzerinde kireçler oluşması sonucu bu kapaklarda hareket kısıtlaması ortaya çıkıp kapağın fonksiyonunu bozabilir. Bu durumlarda hastanın bu kapakçığını tamir etmek ya da değiştirmek gerekir. 

Standart ameliyatlarda bu kapakçığa ulaşım yöntemi iman tahtası dediğimiz, göğüs kemiğini keserek olur. Bu ameliyatlarda büyük bir kesi yapılarak kalbe ulaşılır. Alternatif olarak meme altından 8 - 10 cm'lik kesilere yapılarak, minimal invaziv bir şekilde gerçekleştirilir. Ancak teknolojinin bizi getirdiği son noktada robotik cerrahi ile neredeyse hiç kesi yapmadan, vücutta açılan 4 adet 8 mm'lik delik ve içeriye malzeme transferini sağlayacak yaklaşık 2 cm'lik bir delik ile bu ameliyatlar son derece yüksek bir başarı ile yapılmaktadır. 

Robotik cerrahide, bu 8 mm'lik aletlerin ucuna, robotun kollarına ameliyatı yapmaya yarayan aletlerimiz  yerleştirilir. Bu kollar vücut içine girer. Cerrah daha sonra robotun konsoluna oturur, 10 - 12 defa büyütülmüş, 3 boyutlu bir görüntü elde ederek bu ameliyatları yapar. 

Bu şekilde yapılan ameliyatlarda kapağın tamir edilme şansı da standart ameliyatlara göre daha yüksektir ve bu ameliyatların hastaya getirisi de inanılmaz fazladır. 

Robotik cerrahi ile kalp ameliyatlarında göğüs kemiğinin kesilmesine ihtiyaç olmaz ve hasta ameliyatın ertesi gününde yan dönerek yatabilir. Standart ameliyatlarda bu süre 2 aya kadar kısıtlanmaktadır.

Robotik cerrahi ile mitral kapak ameliyatının avantajları
- Ameliyat kesilerinin küçük olması ve büyük kesilerin olmaması
- Kemik kesilmediği için kemik iyileşmesi ile ilgili problemlerin ortadan kalkması
- Ağrı hissinin daha az olması
- Kanamanın daha az olması
- Kan nakli ihtiyacının azalması
- Dış ortam ile temasın az olmasından dolayı, enfeksiyon kapma riskinin düşmesi
- Günlük yaşantıya çok kısa sürede dönülmesi
- Kozmetik olması

Robotik cerrahinin kadınlar için en büyük avatanjlarından bir tanesi ise kozmetik olması ve yara izlerinin dışarıdan hemen hemen hiç görülmemesidir. 

Standart ameliyatlarda 2 - 3 aya kadar çıkabilen nekahat dönemi robotik cerrahide bu süre çok daha düşüktür, 2 - 3 haftaya kadar düşmektedir. Bu anlamda robotik cerrahi ile ameliyat sonrası günlük yaşantıya dönüş hem hastaya hem de ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağlamaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat