Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik cerrahi ile koroner bypass ameliyatı nasıl yapılır?

24,443
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik cerrahi ile koroner bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Koroner bypass ameliyatları, kalp damarlarının tıkanması sonucu, bunu tedavi edebilecek balon, stent gibi yöntemlerin yetersiz kalması halinde uygulanan bir ameliyat şeklidir. Bu ameliyatlarda genelllikle uygulanan yöntem göğüs kemiğini ortadan kesip daha sonra bir ekartör yardımı ile açarak, aynı anda meme damarını çıkartıp, ilave olarak bacaktan ya da kollardan damar alıp; kalbi durdurup ya da durdurmadan tıkalı damarlara yapılan bypass ameliyatlarıdır. 

Açık cerrahi yönteme alternatif olarak özellikle son 10 yıl içinde dünyada giderek yaygınlaşan, ülkemizde de sıkça uygulanmaya başlayan robotik destekli kalp ameliyatları yapılmaktadır.

Robotik destekli kalp ameliyatları iki türlü yapılır. Bunların birincisinde MIDCAB dediğimiz, sadece meme damarı robotik cerrahi ile çıkarılır. Daha sonra hastamızın göğsünün sol tarafından, kaburgalar arasından yaklaşık 5 - 6 cm'lik bir kesiden kalbe ulaşılır, robot ile çıkarılan meme damarı buraya bypass yapılarak ameliyat tamamlanır. 

Alternatif olarak TECAB dediğimiz, total endoskopik bypass sayılabilir. Total endoskopik bypass'ta, sol göğüs tarafındaki kesi hiç yapılmaz. Sadece vücutta açılan 4 adet delik aracılığı ile vücutta kesi yapılmadan göğüs boşluğuna girilir, damarlar çıkarılır; kalp cerrahın tercihine göre durdurularak ya da durdurulmayarak bir stabilizatör dediğimiz sabitleyici bir araç yardımı ile hiç kesi yapılmadan meme damarının kalp damarına bypass işlemi tamamlanır. 

Normal koroner bypass ameliyatına kıyasla, robotik cerrahi ile yapılan ameliyatta pek çok avantaj vardır. Avantajların başında iman tahtası dediğimiz kemiğin kesilmemesi gelir. Şu şekilde sıralamak mümkündür.

Robotik cerrahi ile koroner bypass ameliyatının avantajları
- Ameliyat kesilerinin küçük olması ve büyük kesilerin olmaması
- Ağrı hissinin daha az olması
- Kanamanın daha az olması
- Kan nakli ihtiyacının azalması
- Dış ortam ile temasın az olmasından dolayı, enfeksiyon kapma riskinin düşmesi
- Günlük yaşantıya çok kısa sürede dönülmesi
- Kozmetik olması

Ayrıca son 2 - 3 senedir gündeme gelen hibrit girişimler de bu ameliyatlar giderek daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Hibrit girişimlerde kalbin arkada kalan damarlarına stent uygulaması yapılırken, öndeki kraliçe damarına robotik girişim ile bypass yapılarak hastanın uzun süreli kaliteli bir yaşam sürdürmesi sağlanır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat