Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik cerrahi ile kanser ameliyatları nasıl yapılır?

22,531
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik cerrahi ile kanser ameliyatları nasıl yapılır?

Jinekolojik kanser cerrahisi genellikle 20 - 25 cm'lik büyük kesilerle, açık olarak yapılır. Ancak son yıllardaki teknolojik gelişmeler ve robot sayesinde bu kanserlerle ilgili ameliyatlar kapalı cerrahi yöntemlerle yapılabilmeye başladı. 

Jinekolojik kanserlerde kapalı cerrahini önemi çok son derece büyüktür. Çünkü hastalar genellikle yaşlıdır ve büyük kesilerden kaynaklanabilecek komplikasyonları tolere edemeyecek sistemik hastalıklara sahipler. Dolayısyla bu kanser hastaları sadece küçük deliklerden girilerek, kapalı ameliyat yöntemleri ile ameliyat edilebilirse bu hastaların çok daha hızlı iyileşmesi, gerekirse ameliyat sonrasında radyoterapi ya da kemoterapi göreceklerse, erken aşamada bunlara başlanması sağlanır.

Kanser cerrahisinde robotun kullanımı

Kanser cerrahisinde yöntem olarak robotun 4 kolu da kullanılır. Robotta bir adet kamera kolu, 3 tane de enstrüman kolu bulunur. Bunlara ek olarak bir de cerraha asistanın yardım etmesi için hastaya bir de 5. delik açılır. Dolayısıyla hastanın karnında 8 mm'lik ve 1 cm'den küçük 5 adet delik oluyor. 

Robotta bulunan 3 boyutlu kamera sayesinde cerrahın ulaşamadığı bir nokta olmaz. Son derece yüksek kalitede 3 boyutlu bir görüntü sağlanır, açık cerrahi yapılıyormuşçasına, bütün dokulara hakim olunur. 

Robotun tüm enstrümanlarını hastanın karnına yerleştirdikten sonra konsol başına geçilir. Aynı odada, bir asistan hastanın başında olmak üzere, cerrah da konsol başına geçerek hastanın ameliyatına başlanır. 

Ameliyat sırasında tüm enstrümanların; konsolun üzerindeki ayaklar ve kollarla birlikte tüm diğer cihazların kontrolü, ameliyatın operatörü olan cerrahta olur. Asistana ihtiyaç duyulduğu zaman, örneğin batın içindeki kanamayı temizleme, dikiş verilmesi, dokunun gösterilebilmesi amaçlı aletlerin kullanılmasında söz konusu olabilir. Bunun dışında cerrahın özellikle asistana çok fazla ihtiyacı olmaz. Daha doğrusu bu tip ameliyatlarda çok eğitimli bir asistana ihtiyaç yoktur. 

Ameliyat tamamlandıktan sonra hastadaki kesiklerin küçük olması sayesinde özellikle ileri yaş hastalar 1 - 2 gün içerisinde iyileşir ve diğer tedavilerine hızlıca başlayabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat