Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik cerrahi hangi kalp ameliyatlarında kullanılabilir?

14,357
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik cerrahi hangi kalp ameliyatlarında kullanılabilir?

Robotik cerrahi 2003'lerden bu yana hayatımızda bulunuyor. Ancak robotik cerrahide ameliyatı robotun yaptığı düşünülmemelidir. Robotik cerrahi ile yapılan ameliyatlarda robotun kolları ameliyat masasında hastanın üzerine konuşlandırılmaktadır. 

Robotun yaklaşık 4 adet kolu hastanın ameliyat edilecek bölgelerine her ameliyat tekniği için farklı yöntemlerle yerleştirilir. Daha sonrasında cerrahın kendisi bir konsoldan robotun kollarını kontrol ederek bilfiil ameliyatı yapar. Bu konsol, cerrahın robotun kollarını kontrol edebilmesi için vardır. Yani tüm kollar aslında cerrahın kendi hareketlerini gerçekleştirir. Bu anlamda cerrahın hareketinden bağımsız hareket etmezler. Hassas tüm hareketler temelde cerrah tarafından yapılmaktadır. 

Robotik cerrahi hayatımıza 2004-2005'lerde girmesine rağmen özellikle kalp cerrahisinde kullanım alanı 2011'den bu yana artmıştır. 


Robotik cerrahi mitral kapak hastalıklarında, triküspit kapak hastalıklarında, tekli veya ikili damar bypasslarda ve kalp deliği ameliyatlarında kullanılabilir ve robotik cerrahi ile mitral kalp, triküspik kapak, tekli veya iki damar hastalıkları ile kalp delikleri güvenle tedavi edilebilmektedir. 

Bu saydığımız hastalıklarda robotu kullanmanın avantajı her şeyden önce robotun kollarının kalbin bu bölgelerine rahat ulaşabilmesidir. Henüz robotla kalbin tüm bölgelerine çok rahat ulaşamıyoruz. Bu anlamda kalp hastalıklarında daha sınırlı bir alana sahibiz. 

Daha küçük kesiler hastanın ameliyat sonrası hastada daha az ağrı veya hayata daha kolay, daha kısa sürede katılım anlamına gelir. Robotik cerrahi ile enfeksiyon riskleri, kanama azalır. Kişinin işine, hayatına erkenden dönmesi sayesinde iş gücü kaybı da engellenir. Çünkü ekonomik olarak çok pahalı gibi görünen robot, hastanın günlük hayatına çok daha çabuk dönmesi ile iş gücü kaybını minimuma indirir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat