Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik cerrahi hangi göğüs hastalığı ameliyatlarında kullanılabilir?

17,660
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik cerrahi hangi göğüs hastalığı ameliyatlarında kullanılabilir?

Robotik cerrahi, yapan cerrahın ve ekibinin tecrübesine bağlı olarak her türlü akciğer ameliyatında rahatlıkla kullanılabilir. Ama temel olarak, özellikle başlangıç evresinde daha basit ameliyatlarda kullanılmaktadır.

Robotik cerrahi özellikle başlangıç evresinde örneğin pnömotoraks tedavisi, plevrektomi gibi daha basit ameliyatlarda kullanılır. Robotik cerrahide plevre biyopsisi, plevradan kist çıkarma, mediastenden küçük kistlerin çıkarılması gibi ameliyatlar da başlangıç için uygun ameliyatlardır. 

Orta düzey ameliyatlarda mediastende bulunan kitlelerin alınması, bu kitlelerin çıkarılması uygulanabilir. Bunların çok kalbe, damarlara, içeri girmiş, yapıya saldırmış tümörlerin söz konusu olduğu durumlarda robotik cerrahi uygulamalarından sakınılmalıdır. 

Günümüzde robotik cerrahi en çok akciğer kanseri ameliyatlarında kullanılmaktadır. Robotik cerrahi tecrübesi arttıkça, cerrahlar giderek tecrübe kazandıkça, daha zor ameliyatları, hatta sadece açıkta yapabileceklerini düşündükleri ameliyatları bile robotik cerrahi tekniklerle gerçekleştirebilirler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat