Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik cerrahi göğüs hastalıklarının tedavisinde nasıl uygulanır?

17,348
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik cerrahi göğüs hastalıklarının tedavisinde nasıl uygulanır?

Akciğer kanseri ameliyatlarında robotik cerrahi uygulamak için aynı kapalı ameliyatlarda olduğu gibi 3 tane küçük kesi açılarak aletler göğüs kafesinin içerisine sokulur. Robotun ortasındaki kola kamera takılarak göğüs kafesinin içerisine sokulur. Vücuttan içeri giren portlar dediğimiz aletleri taşıyan kılıfların sapı 0.8 cm'dir. 8 mm'nin içerisinden sokulan enstrümanlar vasıtası ile içeride ameliyatlar gerçekleştirilir. Robotun kolları cerrahın sağ ve sol kolu, kamera da cerrahın gözü olur. Dolayısıyla cerrah içeriyi, sanki kafasını hastanın göğüs kafesinden içeriye sokmuş da ameliyatı bu şekilde yapıyormuşçasına iyi bir netlikte görür, içeride çok daha rahat hareket eder. 

Cerrah konsolda yaptığı hareketleri bu aletlerin onun hareketlerini replike etmesi ile bütün kabiliyetini hastanın içerisine taşıyabilir. Bu aletlerin uç kısımlarında bulunan enstrümanların her birinin farklı bir özelliği vardır ve her biri farklı bir işlev yapmak üzere dizayn edilmiştir. Cerrah robot aracılığı ile aktardığı hareketleri bu küçük aletler vasıtası ile hastanın içindeki dokuya taşıyabilir ve orada gerekli her türlü müdahaleyi yapabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat