Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik akciğer cerrahisi nedir?

30,724
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik akciğer cerrahisi nedir?

1990'lardan sonra kapalı cerrahinin tüm dünyada, özellikle gelişmiş ülkelerde yayılmaya başlaması ile beraber önce safra kesesi ameliyatı, kadın doğum gibi branşlarda kapalı cerrahi hızla gelişti. Fakat kapalı cerrahi öğrenmesi kolay olan bir yöntem değildi. Cerrahlar çok fazla ameliyat ve pratik yapmak zorundaydı. Robotik cerrahi bu ameliyat sayısını azaltmak, öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla dizayn edildi. Robot, cerrahın kabiliyetlerini içeri çok daha iyi aktaran bir cihazdır. Normalde kapalı ameliyatlarda cerrah dümdüz çubuklarla veya daha ilkel, kontrolü daha zor aletlerle uğraşırken, robotik cerrahi ile cerrahi elinin yapabileceği her tür kabiliyetteki hareketi hastanın içine aktarabilmeyi başardı. İşte robotik cerrahi bu felsefe ile yola çıktı.

2000'li yıllardan sonra robotik cerrahi de gelişmeye başladı. Özellikle gelişmiş merkezlerde iyi sayılarda, yüksek rakamlarda ve başarılı bir şekilde bu ameliyatlar yapılmaya başlandıktan sonra akciğer cerrahisinde de ilk kez 2002 yılında robotik cerrahi uygulanmaya başlandı. 2002 yılından sonra robotik cerrahinin sonuçları çok kısa öğrenme eğrisiyle kapalı ameliyatların sonuçlarına erişti, hatta bazı alanlarda öne bile geçti.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat