Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik akciğer cerrahisi için cerrah ve hastane seçimi nasıl olmalı?

21,973
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Robotik akciğer cerrahisi için cerrah ve hastane seçimi nasıl olmalı?

Robotik akciğer cerrahisi şu anda robotik cerrahide en hızla gelişen branşlardan birisidir. Ancak halen Amerika'da 5 - 6 merkez, Avrupa'da 3 - 4 merkez yüksek rakamlara ulaşabilmiştir. 

Bir hastanede robotik akciğer kanseri cerrahisi yapılabilmesi için o hastanede daha önce robotik prostat cerrahisi, ürolojik cerrahi, jinekolojik onkolojik cerrahi, genel cerrahi ve hatta kalp cerrahisi gibi robotik cerrahilerin yapılmış olması, göğüs cerrahisi, yani robotik akciğer cerrahisi uygulayacak ekibe çok büyük avantaj sağlar. Çünkü robotik cerrahi tamamen bir takım sporudur. Bir cerrahın sadece robotun başına geçerek yapabileceği bir ameliyat değildir. Robotik cerrahide masada olan cerrah ya da iki cerrah, hemşire, dışarıdan aletin koordinasyonunu sağlayan görevliler çok ciddi bir takımı oluştururlar ve bütün takımın uyum içerisinde çalışması gerekir. Dolayısıyla robotik cerrahiyi yapacak ekip aslında çok uzun zamandır birlikte çalışan bir ekip, robotik akciğer cerrahisi yapacak cerrahın ise daha öncesinden çok uzun süreli akciğer kanser cerrahisi tecrübesinin olması gerekir. 

Robotik akciğer cerrahları bir günde robotik cerrah olamazlar. Robotik akciğer cerrahı olabilmek için öncelikle açık cerrahiyi çok iyi bilmek, arkasından çok uzun süre kapalı cerrahi uygulamış olmak ve bu konuda çok deneyimli olmak; tüm bunların ardından robotik cerrahiye geçme şartları vardır. 

Robotik cerrahlar genellikle ekibi ile birebir uyumlu şekilde çalışan cerrahlardır. Bu cerrahlar herhangi bir komplikasyon oluşması durumda hem masadaki ekibi bu tür komplikasyonlara hemen müdahale edebilecek düzeyde bilgi ve deneyime sahip olması; bunun yanı sıra ameliyatın sorumluluğunu üstlenen robotik cerrahın da olaya müdahale süresinin çok kısa olması ve ortaya çıkabilecek sorunların üstesinden gelebilecek bir altyapısının olması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat