Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Riskli bina raporu nasıl alınır?

717
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Riskli bina raporu nasıl alınır?

Türkiye deprem kuşağındadır. Doğal afetler bakımından riskli bir alan denilebilir. 1999 depreminden sonra bu nedenle deprem yeni yönetmelikleri hazırlanmıştır. Beton yapısı, arsanın zemin etütleri gibi şartlarla depreme dayanıklı binaların yapılması amaçlanmaktadır. 


Bu yasa ve yönetmelikler teknik yenilikleri ve koşulları içerir. Özellikle yaşanan binanın, apartmanın veya kullanılan bir yapının riskli olup olmadığının tespiti gerekir. Bunun tespiti için bakanlıkça belirlenmiş ve yönetmeliklere göre görevlendirilmiş olan birim ve kuruluşlar bu raporları hazırlar. 

Bunun için ilgili kuruluşa başvurulur ve görevli kişiler binadan beton örneği alır. Diğer teknik incelemelerle birlikte bir rapor hazırlanır. Bu rapor geçerli bir rapordur. Bakanlığın yetkilendirdiği bu birimlerin hazırladığı raporlara itibar etmiş oluruz. Bu riskli bina raporu alındıktan sonra ise binanın yıkılıp yerine yeni bir bina yapılması söz konusu olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat