Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Riskli alan nedir?

309
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Riskli alan nedir?

Riskli alan bir bölgenin arazi yapısı veya bina stoğu dikkate alınarak riskli bir alan ya da yapı olup olmadığının tespiti demektir. Kentsel dönüşüm çerçevesinde belli mahallelerin arazi yapısına bakılır. Burada yaşanması, bina yapılması riskli ise bu yapıların bulunduğu alana riskli alan denir. 


Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararla resmi gazetede yayınlanır bu rapor. Riskli alanlar Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edilir ve bu karar Resmi Gazete'ye düşer. Daha çok büyük kentlerde, yerleşim alanlarında riskli yapıların çoğunlukta olduğu yapı stoğunun mevcut yönetmeliklere uygun olmadığı tespit edilen semtler, mahalleler riskli alan içindedir. 

Bu tespit edilen yerlerin kentsel dönüşüm anlamında işlemleri daha çabuk yürür. Pek çok kurum da süreçte işbirliği içindedir. Riskli alan nedir ve nasıl özellikleri var uzmanından öğrenin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat