Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Revizyon obezite cerrahisi (distal gastrik bypass) nedir?

10,839
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Revizyon obezite cerrahisi (distal gastrik bypass) nedir?

Revizyon obezite cerrahisi özellikle obezite cerrahisi geçirmiş hastaların bir grubunda, yetersiz kilo kaybederse veya iyi kilo kaybetmesine rağmen aradan geçen yıllar nedeniyle tekrardan normalden daha fazla geri kilo alımı olursa söz konusu olur. 

Revizyon cerrahisi, sadece tüp mide ameliyatlarından sonra değil, aynı zamanda gastrik bypass ameliyatı geçirmiş ancak tekrar geri kilo almış hastalara da uygulanabilir. Tüp mide ameliyatı geçirmiş ancak tekrar kilo almış hastalarda da revizyon obezite cerrahisi uygulanabilir. 

Obezite cerrahisi sonrası geri kilo alımı nedeniyle revizyon cerrahisi yapılma oranı yüzde 10 ile 20 arasında değişir. Revizyon cerrahisinde temel amaç tekrar kilo almış hastalarda hem alınan kiloların tekrar kaybedilmesini sağlamak hem de geri kilo alımı sonucu ortaya çıkan; diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması gibi yandaş hastaları ortadan kaldırmaktır. 

Revizyon obezite ameliyatlarında dünyada en sık uygulanan yöntem distal gastrik bypass yöntemidir. Distal gastrik bypass ameliyatında hasta ister tüp mideli ister distal gastrik bypasslı olsun; bunu distal gastrik bypass'a çevirirken mide tekrar küçültülür, mide ve ince bağırsak arasındaki emilimi engelleyici olan bağlantı daha alt seviyeye getirilir. Böylece hastaların çok daha fazla kendisine bağımlı olmadan kilo kaybetmeleri sağlanır.

Distal gastrik bypass ameliyatı olan hastalar hem az miktarda yemek yer hem de bilinçli olarak oluşturulan emilim kusuru sayesinde daha rahat kilo verir. Buna ek olarak revizyon cerrahisi, ilk ameliyata göre daha başarılı olur. 

Ancak revizyon ameliyatı olan hastaların unutmaması gereken önemli bir konu vardır. Distal gastrik bypass sonrası bu hastalar  düzenli ve devamlı bir şekilde vitamin ve mineral takviyesi almalıdır. Bunların takibi de mutlaka yapılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat