Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Retina dekolmanı nedir?

7,992
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Retina dekolmanı nedir?

Retina dekolmanı gözün en acil durumlarından biridir. Retina gözün sinir tabakasından oluşan ve ışığı algılayan bölümü oluşturur. 


Gözün içindeki jel yapıdaki vitreus destek tabakadır ancak yaşa bağlı olarak hareketlenip kıvamı değiştikçe desteği azalabilir. Jel tabakanın kıvamı bozulukça, öne doğru hareketlendikçe ve ayrılmaya gittikçe retinayı çekiştirip retinada yırtık sorununa yol açabilir. 

Retina kabardığında, retina ayrılması olduğunda buna retina dekolmanı denir ve retina dekolmanı ciddi bir sorun olduğundan ameliyatın zaman kaybetmeden yapılması gerekir. 

Retina dekolmanın gerçekleştiği ilk 24 saat ile 72 saat arasındaki sürenin iyi değerlendirilmesi kalıcı hasarın kalmaması için çok önemlidir. 

Sarı nokta alanı henüz kabarmadıysa ancak biz bunu periferden görüyorsak, hasta merkezi iyi görebilir ancak iyi görse bile görmenin azalmasını beklemeden acil olarak ameliyata alınması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat