Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Reçetesiz lens alabilir miyiz?

8,212
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Reçetesiz lens alabilir miyiz?

Reçetesiz kontakt lens alımı artık Türkiye'de de mümkün değil. Sağlık Bakanlığının son düzenlemesine göre kontakt lens alabilmek için mutlaka reçete gerekiyor. 

Daha önceki dönemlerde bir kere kontakt lens numarasını aldıktan sonra rahatlıkla her yerden, ister İnternet yolu ile isterse eczane ve lenst bulunan dükkanlardan lens alınabiliyordu. Ancak bu durum, hastanın göz kontrollerini yaptırmadan uzun süre boyunca lens kullanmasına yol açıyordu. Hastalar ancak gözlerinde ciddi bir enfeksiyon oluşması gibi durumlarda doktora müracaat ediyordu. Bu nedenle artık lens kullanımı da reçeteye bağlanmış durumdadır. Burada amaç reçete değil, kontakt lens kullanan kişinin düzenli aralıklarla göz doktoruna gelip göz sağlığı kontrollerini yaptırmasıdır. 

Her muayene mutlaka gözde bir şey çıkacak anlamına gelmez. Ancak özellikle bazı hassas gözlerin düzenli kontrolü genel halk sağlığını korumak adına önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat