Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına uzanan sürecinde neler yaşandı?

375
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına uzanan sürecinde neler yaşandı?

Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Milli Görüş Hareketi içindeki en faal ve güçlü isimlerden biriydi. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti. Erdoğan, belediye başkanlığının yanı sıra daha büyük politik hedefler için çalışıyordu.

1997 yılında Siirt'te yapılan bir parti mitingindeki konuşması nedeniyle dönemin yarı askeri özel yetkili mahkemeleri olan Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Dava sonucunda ceza verilen Erdoğan, 4,5 ay hapis yattı. 

Erdoğan hapisten çıktığında Türkiye'nin siyasesi iklimi çok karışıktı. Peşpeşe gelen ekonomik ve politik krizler, yüksek enflasyon, yolsuzluklar ve mevcut siyasi partiler arasındaki ülkeye zarar veren tartışmalar seçmeni yeni arayışlara yöneltmişti. 

AK Parti'nin kuruluşu

Öte yandan Erdoğan cezaevinden çıktığında Fazilet Partisi de kapatılmıştı. Milli Görüş Hareketi'ni benimseyenler yeni bir parti kurma hazırlığı içindeydi. Bu arada Milli Görüş Hareketi içindeki "yenilikçiler" öne çıkıyor ve parti politikalarının dönemin şartlarına uygun olmasını istiyordu. Bu sürecin sonunda "Yenilikçiler", yeni kurulan Saadet Partisi'ne katılmadı. Erdoğan liderliğindeki yenilikçi ekip AK Parti'yi kurdu.

AK Parti kurulduktan hemen sonra, 2002 yılında yapılan genel seçimde yüzde 34 oy alarak birinci oldu. Ancak partinin genel başkanı Erdoğan siyasi yasağı nedeniyle milletvekili olamamıştı. 

Erdoğan'ın siyasi yasağı yasa değişikliği ile kaldırıldı ve ardından Erdoğan, ara seçimle Siirt milletvekili oldu. Erdoğan bunun devamında AK Parti genel başkanlığında 3 dönem boyunca Türkiye Cumhuriyeti'ne başbakanlık yaptı.

10 Ağustos 2014'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanarak Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı oldu.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat