Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

1,291
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a göç eden Rizeli bir ailenin ikinci oğlu olarak 26 Şubat 1954 tarihinde Kasımpaşa'da doğdu. 

İlkokulu Kasımpaşa'daki Piyalepaşa İlkokulu'nda okudu. Sonra belki de tüm yaşamını şekillendirecek olan İstanbul İmam Hatip Lisesi'ne başladı. 1973 yılında buradan mezun oldu. 

Erdoğan liseden sonra Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu'ndan lisans derecesiyle 1981 yılında mezun oldu. 

1978 yılında Emine Erdoğan ile evlendi. Erdoğan'ın Emine Erdoğan ile evliliğinden 4 çocuğu oldu.

Recep Tayyip Erdoğan siyasete 18 yaşında atıldı. Üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği'ne girdi. 1976 yılında Milli Selâmet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolları Başkanı, ardından da İstanbul  Gençlik Kolları Başkanı oldu. 

Tayyip Erdoğan 12 Eylül darbesinden sonra kurulan Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı oldu. 1985 yılında ise partinin İstanbul İl Başkanı ve Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi seçildi. 

Erdoğan 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildi. Partisinin bir mitinginde okuduğu şiir ve konuşmasının içeriği nedeniyle suçlu bulundu. İkinci kez seçildiği belediye başkanlığından ayrılarak 4,5 ay hapis yattı. Erdoğan'a ayrıca 5 yıl süresince siyaset yasağı konuldu. 

Erdoğan 2001 yılında eski yol arkadaşları ile Adalet ve Kalkınma Partisi'ni kurdu. Parti kurulduktan hemen sonraki 2002 genel seçimlerinde yüzde 34 oy alarak birinci parti oldu. Ancak partinin genel başkanı Erdoğan siyasi yasağı nedeniyle milletvekili olamamıştı. 

Erdoğan'ın siyasi yasağı, yasa değişikliği ile kaldırıldı ve ara seçimle Siirt milletvekili oldu. Ardından da 14 Mart 2003 tarihinde başbakanlık görevine geldi. Erdoğan bu tarihten sonra Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanı olarak 3 dönem boyunca başbakanlık yaptı. 

Erdoğan 10 Ağustos 2014'te ilk defa halk oyu ile yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanarak Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı oldu. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat