Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Recep ayında hangi ibadetleri yapmalıyız?

1,003
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Recep ayında hangi ibadetleri yapmalıyız?

Ramazan ayı kendine has ibadetleri olan bir aydır. Örneğin Ramazan orucu, Teravih namazı ve itikaf sadece Ramazan'da yapılabilen ve yapılması gereken ibadetlerdir. Recep ve Şaban ayları için ise özel ibadetler olduğu söylenemez. Ancak elbette Recep ayında yapılması tavsiye edilen ibadetler de vardır. Örneğin Üç Aylar'ın başlangıcı olan Recep'in birinci gününden itibaren üç gün oruç tutmak sünnettir. Ayrıca Recep ayı içinde pazartesi ve perşembe günleri oruç tutulabilir. Bu oruç da sünnettir.

Recep ayında iki ayrı kandil gecesi vardır. Kandil bir ışık kaynağının yaydığı ışık ve aydınlanma anlamına gelir. Bu doğrultuda kandil geceleri daha yoğun ibadetler için kullanılabilir. Recep ayının ilk perşembe gecesi Regaip Kandili'dir. Regaip yöneliş anlamına gelir. Allah'a yönelme ve Allah'a yönelme sözü verme açısından önemli bir gündür. Regaip Kandili tövbe etmek için en uygun zamanlardan biridir.

Recep ayının 26. gecesi Miraç Kandili'dir. Hz. Muhammed'in sıkıntılı günlerini ve o sıkıntılı günlerden Allah'ın onu nasıl çıkardığını düşünerek içinde bulunduğumuz sıkıntılı durumlardan bizi kurtarması için Miraç Kandili gecesinde Allah'a dua edebiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat