Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ramazan ayında Müslümanlara yasaklanan durumlar nelerdir?

671
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ramazan ayında Müslümanlara yasaklanan durumlar nelerdir?

Ramazan ayının en belirgin özelliği oruçtur. Oruç sadece Ramazan ayında farzdır. Orucu ifade eden, emreden Bakara suresinin 183. ayetinden anladığımız, oruç ile kastedilen ağızla, yeme içme yoluyla gıda almaktan ve cinsel ilişkiden uzak kalmaktır. Oruç, iki uzuv işidir: Biri ağız, diğeri bacak arası diye tarif edilebilir. 

Oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler

Burada, bir hadise atfen bir konuyu açıklamak gerekir. Hz. Peygamber, "Siz bana iki şey konusunda garanti verin, ben de size Cennet'e dair bir garanti vereyim" şekline buyurur. Hz. Peygamber kesinlikle bir Cennet tapucusu değildir ve bu hadisi kesinlikle bu şekilde görmemek gerekir. Burada "eğer şu iki konuda kesinlikle sıkıntı yaşamazsanız, Cennet konusunda da sıkıntı yaşamaz, doğrudan gidersiniz" anlamı vardır. Bu sözüne ithafen "nedir o?" diye sorulduğunda, Hz. Peygamber "iki çeneniz ve iki bacağınız aranızdaki" der. İffet konusunda sıkıntınız olmazsa, bu imtihanları başarı ile geçmişseniz, ağız konusunda sıkıntı yaşamazsanız, ki burada bahsedilen sadece yeme-içme değil, aynı zamanda konuşmadır; Cennet sizin içindir. 

Ramazan ayı Allah ile irtibatımızı kuvvetlendirmek, günahlarımızdan kurtulmak, kendimizi Allah'a ifade etme ve ondan dua ile, yakararak bir şeyler isteme adına son derece önemli bir zaman dilimi iken, sağda solda eğlenceli haller ile bize duygusal olarak tatminler yaşatan hoşluklarla bu işi telafi etme yollarına gitmek bir kayıptır ve kesinlikle bunlara dikkat edilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat