Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ramazan ayına özel dualar var mı?

409
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ramazan ayına özel dualar var mı?

Ramazan bir ibadet ayıdır. Genel olarak ibadetle geçirilmelidir. Gündüz oruç, akşam da teravih ibadeti yapıldığından dua da bir ibadettir. İhtiyacın olması o ibadetin vaktinin geldiğini gösterir. Akşam kızıllığının kaybolması yatsı namazının vaktinin geldiğinin habercisidir. Buna benzer olarak duanın vaktinde yapılması önemlidir. 


Bela, musibet, hastalık da dua anıdır. Bu vakitlerden biri de Ramazan ayıdır. Bu günlerde edilen duaların makbul olduğuna dair bir çok hadis vardır. Bu günlerde edilen duaların makbul olacağı, reddedilmeyeceği, içinde Kadir gecesi gibi bir gecenin olmasından ve Ramazan'ın afla ilişkilendirilmiş olmasından dolayı devamlı affa dair dualar etmesi gerekir. 

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle,  bir Kadir Gecesi duasıdır. Ramazan, ramz etme kelime anlamı olarak güneşin taşları kavurduktan sonra kum haline çevirmesidir. Yani Ramazan taşların yanmasına denir. Ramazan ayı oruçtan önce de olduğuna göre günahların da taşların kavrulduğu gibi kavrulduğu aya Ramazan ayı denir. Bu nedenle Ramazan'a özel dualar çok çeşitlidir ve affedicidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat