Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahim ağzı (serviks) kanseri tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

1,567
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rahim ağzı (serviks) kanseri tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Rahim ağzı kanseri tüm dünyada, özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen kadın kanserlerinden birisidir. Rakamlar 2018 yılında 569.847 yeni vakayı işaret eder. Yine rakamlara göre bu vakaların yarısından fazlası ölümle sonuçlanmış durumdadır.
 
Rahim ağzı kanseri halen ülkemizde de sık görülen bir kanser türü olarak karşımıza çıkar. Bunun temel nedeni ise kadınların utanma, çekinme gibi nedenlerle taramalara gitmemeleri ve aşılanmamalarıdır. güncel çalışmalar rahim ağzı kanseri için başvurmuş kadınların yüzde 50?sinden fazlasının son beş yıl içinde taramaya gelmediğini gösterir. 

Serviks kanseri tanı ve tedavi bakımından şanslı olduğumuz kanserlerden biridir. Çünkü serviks muayene için kolay ulaşılabilir bir organdır. Görülme sıklığını korunmaya yönelik önlemlerle; tarama programları ve HPV aşıları ile düşürmek tamamen kendi elimizdedir.

Rahim ağzı kanseri akıntı, kötü kokulu akıntı, âdet dışı kanama, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında kanama şeklinde belirti verir.

Rahim ağzı kanseri, toplumda genellikle rahim kanseriyle karıştırılır. Ancak tümörün ortaya çıktığı yer bu kanser türünü rahim kanserinden ayıran en belirgin farktır.  

Özellikle erken yaşlarda cinselliği yaşayan, birden fazla partneri olan ya da birden fazla kadın partneri olan erkeklerle birlikte olan, genital hijyenine özen göstermeyen, sigara içen ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara ait mikroorganizmaları taşıyan kadınlar servisk kanseri açısından riskli gruptadır.

Serviks kanseri; Human Papilloma Virus-HPV olarak tanımlanan bir DNA virüsünün yol açtığı hücresel değişikliklerden kaynaklanmaktadır. 

HPV, sadece rahim ağzı kanseri dışında yutak kanserleri, anogenital kanserlerine, vajinal, vulvar ve penil kanserlerine de yol açabilmektedir.

Rahim ağzı kanserlerinin %70'inden HPV 16-18 olarak adlandırılan alt tipler sorumludur.

Rahim ağzını döşeyen çok katlı yassı epitel hücrelerinin kontrolsüz çoğalmaya başlaması sonucunda bu hücre örtüsünün kalınlığı artar, düzensiz hale gelir ve neoplastik süreç bu bölgede başlar. 

Erken dönemde oluşan bu epitel değişikliklerinin önemli bir kısmı normal genital muayene ile saptanamadığından, bu bölgeden örneklenecek hücrelerin PAP smear yöntemi ile mikroskopik olarak incelenmesi ve bu örneklerde HPV varlığının araştırılması gerekir. HPV-DNA tarama ve tiplendirmesi, rahim ağzı kanserlerinin erken dönem tanısı için bilinen en ideal yöntemlerdir.

Rahim ağzı kanserinde hastalığın ilk evrelerinde öncelikli tedavi yöntemi cerrahidir. Rahmin radikal olarak alınması tedavinin köşe taşını oluşturur. Rahim ağzında kanser öncüsü bir lezyon varsa, rahim ağzının cerrahi olarak tıraşlanması, yani LEEP yöntemi yeterli olur. 

Serviks kanserinde doğurganlığı koruyucu cerrahi tedaviler de uygulanabilmektedir. Erken evre tedavide kimi zaman cerrahinin yerine radyoterapi de kullanılır. Rahim ağzı kanserlerinde radyoterapinin etkinliğini artırmak için kemoterapinin kullanıldığı durumlar da vardır. Ayrıca uzak organlara metastaz olursa ileri evre kanser tedavisi olarak da kemoterapiye başvurulur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat