Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahat doğum yapmak için nelere dikkat edelim?

3,299
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rahat doğum yapmak için nelere dikkat edelim?

Doğumda rahat olmanızın en önemli yolu, önceden hazır olmaktır. Normalde de önceden kendi kontrolümüzde olan şeylere daha rahat gireriz. Gerek egzersizlerle, gerek beslenme ile sağlıklı bir süreç geçirmek, aklınızdaki tüm soruların cevabını almış olarak doğuma girmek çok önemlidir. Bunun dışında doğum yapacağınız yerdeki en önemli şey tabii ki doğum odalarındaki mahremiyettir. Yanınızda yakınlarınızın olup olamayacağı, size destek için gelip gelemeyecekleri gibi konular var. Bunu da aslında çok kesin kriterlerle konuşmamak gerekiyor. Çünkü doğum yapacağınız hastane bir kamu kuruluşu olabilir ve çok sayıda gebenin yoğun bir şekilde bulunmasından dolayı bu şartlar sağlanamayabilir. Daha özel imkanlarınız varsa bunu tek kişilik odalarda yapabilirsiniz. Ama her durumda yanınızdaki sağlık personeli size yardımcı olacak ve rahatlığınızı sağlamaya çalışacaktır.

Doğumda kendinizi nasıl daha rahat hissedeceğiniz önemlidir. Örneğin sevdiğiniz müzikleri dinleyebilmek için yanınızda kulaklık bulundurabilirsiniz. Bunun yanı sıra doğum belirtileri başladığında hastaneye ılık bir duş alıp gitmek rahatlatıcı olabilir. Doğum sırasında yakınların desteği çok önemli ancak onlara erken haber vermeniz ve hastaneye çağırmanız sizi daha fazla strese sokabileceğinden bazı sorunlar doğurabilir. Bu nedenle ne zaman çağırmanız gerektiğini bilmeniz daha kolay olabilir. 

Rahat bir doğum süreci geçirmek için doğum çantanızın önceden hazır edilmiş olması, hastaneye gidiş sürenizin sizin kontrolünüzde olduğunu bilmeniz gibi durumlar da sizi rahatlatacak faktörlerdir. 

Doğumun rahat olması için en önemli şey, elinizde olan şartların önceden tümü ile bilinmesi, şartların kontrol altında olmasının sağlanmasıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat