Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Radyoterapinin yan etkilerini azaltan yeni teknolojiler nelerdir?

15,887
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Radyoterapinin yan etkilerini azaltan yeni teknolojiler nelerdir?

Radyoterapinin de her tedavide olduğu gibi birtakım yan etkileri vardır. Radyoterapide hastalara radyasyon uygulandığı için, uygulanan bu radyasyon tümörlü dokuya karşı seçici değildir. Daha net açıklamak gerekirse, radyasyon hastalıklı hücrelerin çevresindeki sağlıklı dokulara da zarar verir. Sadece tümörlü dokuyu seçme konusunda gelişmiş değildir, hemen tümörün yanı başında olan normal dokuya da zarar verir. Yan etkiler de tedavi alanı içerisine giren, hedeflenen bölge içerisindeki normal organların radyasyon almasına bağlı olarak görülür. Dolayısıyla yan etkiler de bölgeye bağlı olarak değişir, bölgeye bağımlıdır. Bir akciğer ışınlanlamasında farklı, prostat ışınlamasında, beyin ışınlamasında farklıdır. Bu anlamda genel yan etkilerden söz edemeyiz; bu etkiler bölgeye göre değişiklik gösterir. 

Prof. Dr. Hale Başak Çağlar ?Tüm kanser hastalarında olduğu gibi, meme kanseri hastalarını da birden fazla bilim dalı tedavi ediyor. Bu hastalara yoğun tedaviler yapılıyor ve yaşam süreleri giderek uzuyor? dedi.

Radyasyonun sağlıklı organa karşı seçici olmaması nedeniyle bunların seçici olmasını radyasyon uzmanları sağlar. Geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde radyoterapi nedeniyle ortaya çıkan yan etkiler azaltılmaya başlanmış, daha kabul edilebilir düzeylere indirilmesi sağlanmıştır. 

Yeni cihazların amacı hedefi daha doğru olarak tayin edebilmek ve daha doğru olan tayin edilmiş hedefi, daha doğru, daha yüksek dozlarda etkin olarak vurabilmeyi amaçlar. Bunun temelinde bilgisayar ve görüntüleme teknolojileri yatar. 

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, yeni teknolojiler ile yapılan radyoterapilerde hem tedavinin kontrolü daha fazla sağlanmış hem de yan etkiler hasta lehine olacak şekilde düşürülmüş durumda. Bu nedenle bu iyi sonuçlarla olan tedavilerin daha az yan etkilerle verilmesi mümkün hale gelmiştir. Dolayısıyla kanser tedavisinde hastaları daha uzun süre yaşatmak, bu yaşadıkları sürenin de kaliteli olabilmesine olanak sağlanabilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat