Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Radyoterapi nasıl yapılır?

29,869
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Radyoterapi nasıl yapılır?

Radyoterapi iyonizan radyasyonun birtakım cihazlar aracılığı ile çoğunlukla kanser tanısı almış, bazen de daha iyi huylu olan ama tümörleri ve o hücrelerin DNA'sını yok etmek adına yapılan bir tedavi yöntemidir. 

Radyoterapi uygulamaları genellikle %70-80 oranında dışarıdan (external yöntemle) gerçekleştirilir. Bunlar için bir cihaz altyapısı olması gerekir. Bu cihazların olduğu odalar vardır, aynı tomografi ya da MR çekilir gibi. 

Radyoterapide hastalar cihaza alınır. Bu cihazların bir yatağı vardır. Hastalar bu yatağa yatar. Radyoterapi sırasında tedaviye özgü, hangi bölge ışınlanacaksa, o bölgeyi ortaya çıkaran ama öncelikli olarak hastaya son derece rahat bir şekilde hareketsiz olarak yatabildiği bir pozisyon verilir. Ardından personel odadan çıkar ve hemen yan koridordaki kumanda paneline girer. 

Bu kumanda panelinden hastanın doğru bölgelerinin tedavi edildiği her uygulamadan önce çok detaylı kontrol edilir. Bu kontrol tedavi edilen bölgenin detaylı inceleme gerektiren bölgesi ve aynı zamanda eldeki donanım ile ilişkili olarak gerekirse iki boyutlu, gerekirse üç boyutlu yapılır. Daha sonra da ışın tedavi uygulaması yapılır. Bu uygulama sırasında hastalar genellikle bir şey hissetmez. Cihaz onlara çarpmaz, bir acı ya da yanma olmaz. Radyasyon aldıklarını fark etmezler. Tedavinin aktif olarak uygulaması, tabii ki vakadan vakaya değişmekle birlikte genellikle 2-3 dakikayı geçmez. Ancak odanın içinde kalma, yine vakadan vakaya değişmekle birlikte, genellikle 15-20 dakika sürer. Bu bir seanstır. Radyaterapi uzmanları ışın tedavisini genellikle seanslar şeklinde verir. Seans bittikten sonra hasta, personel yardımı ile odadan çıkarılır. 

Hasta odadan çıktıktan itibaren ortamda radyasyon yoktur. Yani hasta radyoaktif hale getirilmez; özellikle extarnel, yani dışarıdan yapılan radyotarapi uygulamalarında. Dolayısıyla hasta odadan çıktığı andan itibaren kendisini sevdiklerinden korumasını gerektirecek, yemeğini, tuvaletini, banyosunu ayırmasını gerektirecek bir durum yoktur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat