Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Quantum dot ekran teknolojisinin TV'de görüntü kalitesi avantajları nelerdir?

4,376
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Quantum dot ekran teknolojisinin TV'de görüntü kalitesi avantajları nelerdir?

Quantum dot ekran teknolojisinin TV'de görüntü kalitesi avantajlarını anlatabilmek için öncelikle Quantum Dot'ın ne olduğuna değinmemiz gerekiyor. Bunu şu şekilde detaylandırabiliriz: Esasen quantum noktalar boyutlarına göre farklı renkleri yayan inanılmaz küçük boyutlu parçacıklardır. Temiz bir suya bir damla sulu boya damlattığınızda neredeyse en çarpıcı rengi oluşturur. SUHD TV'ler de quantum noktalarını en saf ortamı oluşturmak için bir ışık kaynağı olarak kullanır. Bu tıpkı temiz su gibi işler ve son derece doğru ve canlı renkler oluşturur. Quantum noktalar 10-bit panelleri karşıladığında geleneksel TV'lere nazaran 64 kat daha fazla renk ifadesine sahip olursunuz. Bu miktarlar bir milyar farklı renge kadar çıkabilir.
 
Quantum dot ekran ise aydınlık ve karanlık görüntüler arasında daha derin bir kontrast sunan HDR 1000 ile sektörün yeni standardını belirlediğini işaret ediyor. Keza Samsung yeni SUHD TV'ler, 10 bit quantum dot ekranları sayesinde 1 milyara kadar rengi detaylı şekilde gösterip inanılmaz bir izleme deneyimi yaratabiliyor. 

Samsung, ultra yüksek çözünürlüklü televizyonlarını SUHD TV olarak tanımlıyor ve bu TV'lerde 2001 yılından beri geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü Quantum Dot ekran teknolojisine yer veriyor. OLED ekran teknolojisi şu sıralar TV pazarının en gözde teknolojileri arasında bulunuyor, ancak bu teknoloji henüz bazı unsurlar bakımından istenen seviyede değil, maliyeti yüksek. Samsung ise Quantum Dot teknolojisi sayesinde OLED'e göre daha kaliteli görüntüler sunan ve kendi deyimiyle gerçek Ultra HD TV deneyimini yaşatan televizyonları tüketicilere sunabiliyor.
 
Gelelim quantum dot teknolojisinin detaylarına...
 
"Quantum Dot", yarı iletken materyallerden oluşan nano boyutta (en küçük boyutta) kristaldir. Bir nanometre (nm), bir metrenin milyarda biridir; yani bu aşırı küçük parçacıklar, insan saçının tek bir telinin onbinde birinden daha küçüktür.
 
Quantum dotlar türlü farklı elementlerden meydana gelebilir, fakat yeterince küçük bir boyuta indirgenerek düzenlendiklerinde, onları pek çok farklı uygulama için uygun hale getiren fiziksel özellikleri taşırlar. Işığı emip yaymada çok etkili oldukları için güneş panelleri, biogörüntüleme ve tabii ki ekran teknolojisi gibi alanlarda kullanılıyorlar.
 
Quantum dotlar fotoaktiftir; ışığı  önce emip sonra yayarlar ve yaydıklarında, dotlar aynı materyalden oluşsa da her dotun (noktanın) emdiği ışık, çekirdeğin boyutuna göre belirli bir renge (ya da dalga boyuna) sahiptir. Örneğin, 2 nanometrelik bir çekirdeğe sahip bir quantum dot mavi bir ışık yayarken, 6-7 nanometrelik çekirdeğe sahip olanın yaydığı ışık kırmızı olacaktır.
 
Her quantum dotun yaydığı ışık rengi sabit ve saftır. Geleneksel materyallerden gelen ışık yanındaki renklerle karışırken, quantum dotlar kesin renkler gösterebilir. Bunun sebebi, quantum dotlardan gelen ışığın tayf genişliğinin, geleneksel materyallere göre çok daha dar oluşudur.
 
Sonuç olarak 3 ana renk, geleneksel TV'lere kıyasla çok daha net bir şekilde fark edilir; bu da quantum dot ekranın, renkleri daha geniş bir yelpazede çok daha doğru bir şekilde göstermesine yardımcı olur. Bu ışık yayan quantum dotların diğer bir avantajı da son derece verimli olmalarıdır. Geleneksel TV'lerdeki fosfora kıyasla daha fazla renk üretebilme özelliğinin yanı sıra fotoaktif özellikleri sayesinde daha iyi bir ışık verimliliğine imkân verir.
 
Samsung'un, bu avantajdan yararlanması, yeni SUHD TV'lerdeki en yüksek parlaklık seviyesini 1.000 nit ve üstüne çıkarabilmesine ve enerji verimliliğini daha da arttırabilmesine olanak tanıdı. Samsung'un daha önceki geleneksel TV'lerinde bu oran 400 nit'ti. Renklerin ışık tarafından algılandığı, daha fazla rengin yanı sıra daha çok ışık sunan Samsung SUHD TV'ler HDR için de ideal.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat