Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Psikolojik bayılmalar diğer bayılmalardan nasıl ayırt edilebilir?

18,507
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Psikolojik bayılmalar diğer bayılmalardan nasıl ayırt edilebilir?

Hekimleri zorlayan en önemli konulardan biri de sinirsel bayılmalar ile organik bayılmaları; özellikle epilepsiye bağlı bayılmaları sinirsel bayılmalardan ayırt etmektir. Bazen video EG laboratuvarları alarak, o esnada EG ve video görüntüleri görerek bunları yapmaya çalışıyoruz. Ama elimizde bazı ayırt edici parametreler var. Bayılmayı ayırt edebilmek için gereken bilgilerin en önemlisi süresidir. Sinirsel bayılmaların süresi 1 dakikadan daha uzun sürer. Uyanıklıkta, çevresinde insanlar varken olur. Epilepsi bayılamalarının ise böyle bir lüksü yoktur. Uyku, uyanıklık, tek başına ya da kalabalık ortamda; her zaman olabilir ve genellikle 30 saniye ile 1 dakikayı aşmazlar. Epileptik nöbetlerde kişi aniden düşebilir, aniden nöbet geçirebilir, yaralanmalar söz konusu olabilir. Oysaki sinirsel bayılmalarda böyle bir yaralanma söz konusu değildir. 

Epilepsi bayılmalarında kişi dişini sıkabilir, idrar ve dışkı kontrolünü kaybedebilir. Sinirsel bayılmalarda ise bu tür ısırmalar çok nadir olur, çok nadiren idrar kaçırmalar görülebilir. Sinirsel bayılmalarda genellikle kişi gevşek düşer ve gözleri kapanabilir. Epilepsi bayılmalarında da kişi gevşek kalıp aniden düşebilir, ama pek çoğunda gözler açıktır, yukarı doğru yönelmiş olarak görülür. Epilepsi bayılmalarından sonra, bayılma sırasında ciddi kas hareketleri olmuşsa, nöbetten sonra ciddi kas ağrıları, kas enzimlerinde ve bazı hormonlarda yükselme görülür. Ama sinirsel bayılmalarda bu tür bir hormonal değişiklik görülmez. Ayrıca sinirsel bayılmalar şekil değiştirebilir. Aynı kişideki bir atak diğer ataktan daha farklı olabilir, fakat epilepsi atakları başlangıcından itibaren aynıdır. Sadece ilaçlar süresini kısaltabilir ama temel olarak şekli değişmez. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat