Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Psikolog kimdir?

14,883
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Psikolog kimdir?

Psikoloji bilimi, psikoloğun kim olduğu ve psikologluk mesleğinin nasıl icra edileceği konuları zaman zaman gündeme gelmektedir. Çoğu insan psikoloğun kim olduğunu kendine göre yorumlar. Kimileri psikoloğun insan ilişkilerindeki sorunları çözen, kişinin çözemediği sorunlara çözümler bulan, kişiyi hep onaylayan ya da kişiyi yargılayan, sırlarını paylaşabileceği, öğütler veren bir sohbet arkadaşı olarak görmektedir.


Hatta bu düşünceler nedeniyle bir psikoloğa gidip sohbet edeceğime derdimi arkadaşımla konuşurum yada psikolog kim ki bana önerilerde bulunuyor gibi sorularla karşılaşırız. Bu bilgi karışıklığı oldukça normaldir. Aslında psikoloji yaklaşık 130 yıllık bir bilimdir fakat ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlamış ve yavaş ilerlemektedir.

Psikoloji insanın düşünce, duygu ve davranışlarını inceleyen, bunların ortaya çıkış nedenlerini ve nasıl değişebileceğini ortaya koyan bilim ve uygulama dalıdır. Psikoloji bağımsız bir bilim ve meslek alanıdır. Başka bir meslek alanının altında çalışmazlar. Çoğu zaman psikiyatrist, sosyal hizmet uzmanı, öğretmen gibi beraber iş birliği halinde çalışmaktadırlar. Ülkemizde psikolog üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümlerinde mezun olmuş ve seçtiği konu üzerine uzmanlık yapmış kişidir. 

Psikoloji biliminin başta sağlık olmak üzere elliden fazla uzmanlık alanı vardır. Psikologlar klinik psikoloji, sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, örgüt psikolojisi, endüstri psikolojisi gibi alanlarda yüksek lisans ya da doktora yaparak bu konuda uzmanlaşmaktadırlar. Psikologlar mezun olduktan sonra adalet, eğitim, özel eğitim, sosyal hizmetler, spor, trafik, emniyet, endüstri ve örgüt, sağlık gibi alanlarda bağımsız bir melek grubu olarak görev yapmaktadırlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat