Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Psikiyatristler nasıl bir eğitim alır?

3,650
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Psikiyatristler nasıl bir eğitim alır?

6 yıllık tıp eğitiminden sonra 4 yıllık psikiyatri bilim dalında uzmanlık yapan kişi psikiyatrist unvanını alır. Türkiye? de farklı üniversitelerde, farklı ekollerde psikiyatri eğitimi verilmektedir. Temel yapısının birbirine benzediği ama ekoller bakımından farklılık gösterdiği bilinmektedir. Psikiyatrinin tıbbi uzmanlık bölümü nöroloji, psikoloji, tıp, biyoloji, biyokimya ve eczacılık konusundaki araştırmalardan faydalanmaktadırlar. 


Süreç içerisinde genellikle nöroloji ve psikoloji arasında bir bölge olarak nitelendirilmektedir. Diğer doktorlardan ve nörologlardan farklı olarak psikiyatristler doktor-hasta ilişkisi konusunda uzmanlaşmışlardır. Bilindiği üzere psikiyatristler ilaç yazar, envanter ve test yaptırır, bir klinik tespit yöntemi olan nörolojik görüntülemeden faydalanır ve zihinsel muayenede bulunurlar. 

Psikiyatrinin çok sayıda alt uzmanlık dalları bulunmaktadır. Örneğin biyolojik psikiyatri ruhsal sorunları sinir sisteminin biyolojik fonksiyonu üzerinde değerlendirmeyi ilke edinmiş bir yaklaşımdır. Çocuk ve ergen psikiyatrisi çocuklar, ergenler ve onların aileleri üzerine çalışmada uzmanlaşmış bir psikiyatri dalıdır. 

Kültürlerarası psikiyatri ruhsal sorunların ve psikiyatri hizmetlerinin kültürel ve etnik bağlamıyla ilişkili psikiyatri dalıdır. Adli psikiyatri hukuk ve psikiyatrinin ara bilimidir. Askeri psikiyatri askeri bağlamdaki ruhsal sorunları ve psikiyatrinin özel durumlarını kapsayan psikiyatri dalıdır. Sosyal psikiyatri ruhsal sorunların ve ruhsal refahın kişiler arası ve kültürler bağlamında odaklanmış psikiyatri dalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat