Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Psikiyatrist kimdir?

4,645
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Psikiyatrist kimdir?

Psikiyatri bir tıp alanıdır. 6 yıllık tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 4 yıllık psikiyatri ihtisasını bitirenler psikiyatrist unvanını alırlar. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Hatta günlük hayatta akıl hastalığı, ruh hastalığı gibi kavramlar kullanılmaktadır. Bu tür hastalıklar düşünce, davranış, duygu değişiklikleriyle kendini gösterir. 


Psikiyatristler de bu hastaların tanı ve tedavisi için çalışırlar. Psikiyatri hastalarının tedavisinde hastalarının özelliklerine göre farklı yöntemler uygulanır. Doğrudan bedene uygulanan ilaç tedavileri olduğu gibi insanın duygusal, düşünsel özelliklerini veya ilişkilerindeki değişmeleri hedef alan yöntemler yani psikoterapi de meslek alanlarında yer alır. Bu yöntemler ancak psikoterapi eğitim almış uzman tarafından uygulanabilir. Bipolar bozukluk, depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, panik bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, özgül fobiler, yeme bozuklukları, dikkat eksikliği hastalıklarının tanınması, önlenmesi, tedavi edilmesi ve rehabilite edilmesi konularıyla psikiyatrist uğraşmaktadır. 

Psikiyatri hekimi 6 yıllık tıp fakültesinden mezun olmuş ve ardından 4 yıl psikiyatri ihtisası yapmış hekimlere denir. Böylece aldığı eğitimle insanın hem genel tıbbi hastalıkları hakkında bilgi sahibi olan hem de ruhsal yapısını değerlendirme, tanı koyma, ayırıcı tanı yapma ve tedavi etme bilgisi ve yetkisine sahip olan kişidir. Psikiyatri hekimi klinik karar verici olarak ruh sağlığı ekibi içinde koordinasyonu sağlamaktadır. 

Psikiyatrik hizmetin kaliteli olarak verilmesi için başvuru, değerlendirme, tedavi, diğer birimlere yönlendirme ve tedavi sonlandırma aşamalarında ön plandadırlar. Tıbbi süreçleri değerlendirerek ayırıcı tanı yamak, tanı koymak, tedaviyi planlamak, ilaç ve diğer tedavi yöntemlerinin yanı sıra uygun görülen psikoterapiyi uygulamak veya yönlendirmek psikiyatri uzmanının sorumluluğu ve yetkisi içerisindedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat