Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Prostat kanseri robotik cerrahi ile nasıl tedavi edilir?

17,203
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Prostat kanseri robotik cerrahi ile nasıl tedavi edilir?

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserdir.  Genellikle orta ve ileri yaştaki erkekleri etkiler. Ancak şunu da bilmek gerekir ki her prostat kanseri tedavi edilmeyi gerektirmez. 

Prostat kanserinde tedaviyi belirleyen kriterler
- Hastalığın prostat içerisine ne kadar yayıldığı
- Kanseri oluşturan hücrelerin saldırganlık dereceleri
- Hastanın yaşam beklentisi

10 yıldan uzun yaşam beklentisi olan ve kanseri prostat içerisinde sınırlı kanser türlerinde en ideal tedavi seçeneği cerrahidir. 

Prostat kanserinin cerrahi tedavisinde 3 farklı tedavi seçeneği bulunur. Birincisi, yılların testinden geçmiş, neredeyse 40-50 yıldır kullanılan açık cerrahi tekniğidir. Bu, birçok merkezde sıradan ameliyatlar arasına girmiştir ve başarı ile gerçekleştirilmeye devam etmektedir. İkincisi, kısa bir süre boyunca moda olmuş ancak dezavantajları v e yan etkileri oldukça fazla olan lapatoskopik cerrahidir. Ancak artık prostat kanserlerinde laparoskopi cerrahisi tercih edilmemektedir. Bugün prostat kanseri tedavisinde deneyimli olan dünyanın hiçbir merkezinde laparoskopik cerrahi uygulanmamaktadır. Üçüncü ve prostat kanserinde ulaşılan son nokta olan, laparoskopi prensipleri ile yapılan robotik cerrahidir. Laparoskopik robotik cerrahide, laparoskopi prensipleri ile karın içerisine yerleştirilen portlar aracılığıyla robotun üstün görüntüleme teknolojisi ve enstrümanları kullanılır. Bu teknolojiler sayesinde çok daha hassas, çok daha titiz bir cerrahi uygulamak mümkün olmaktadır. Böylece hem kanser kontrolü hem de kanser sonrası fonksiyonel durumun korunması için hastalara büyük avantajlar sağlanmıştır. 

Açık ameliyat sonrası ağrı, insizyon, iyileşme süreci gibi durumlar, robotik cerrahi ile mümkün olan en düşük seviyeye getirilmiş durumdadır ancak konunun asıl önemli noktası prostat kanseri tedavisinde kaydedilen aşamalardır. Birincisi, robotik cerrahide kullanılan görüntüleme sistemleri ve ekipmanlar sayesinde kanser kontrolü diğer yöntemler kadar başarılı şekilde yapılmaktadır. İkincisi, idrar kontrolüdür. İdrar kontrolü için prostatın uç kısmında idrarı kontrol eden adalenin korunması ve idrar torbasının buraya ameliyat sonunda titizlikle bağlanması işlemidir. Robotik cerrahi bu konuda kendisinden önceki hiçbir tedavi seçeneğinin ulaşamadığı başarılara ulaşmıştır. Üçüncü ve son aşama ise, neredeyse bütün erkeklerin çok önem verdiği cinsel fonksiyonun devamıdır.

Prostat cerrahisinde cinsel fonksiyonların korunması

Prostatın her iki yanında penise doğru uzanan sinirler yerleşmiş durumdadır. Bu sinirleri açık ameliyatta looplar aracılığı ile bile görmek, tanımlamak ve korumak her zaman başarı ile gerçekleştirilememektedir. Robotik cerrahideki görüntüleme teknolojisi ve hassas enstrümanlar sayesinde prostat cerrahisi sırasında cinsel fonksiyonları etkileyen sinirler korunabilmektedir. 

Robotik cerrahi ile başarı ile gerçekleştirilen aşamalar
- Kanser kontrolü
- İdrar kontrolü
- Cinsel fonksiyonların korunması 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat