Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Prostat kanseri ameliyatı robotik cerrahi ile nasıl yapılır?

18,089
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Prostat kanseri ameliyatı robotik cerrahi ile nasıl yapılır?

Prostat kanseri ameliyatlarında eğer hastalık organa sınırlıysa, prostatın tümü, yanında meni keseleri ile birlikte çıkartılıyor. Prostatın dışına taşmış veya histolojik yapısı azgın olan bir hastalık varsa, bu durumda lenflerle ilgili ameliyat aşaması da buna dahil ediliyor. 

Radikal prostatektomi ameliyatı aslında oldukça kanlı bir ameliyattır. Ameliyat robotik cerrahi ile yapılırsa bu kanama çok düşük düzeyde gerçekleşiyor. 

Prostat cerrahisi sonrası en önemli iki konu cinselliğin korunması ve idrar kaçırma riskinin azaltılmasıdır. Çünkü bu ameliyatın açık olarak yapıldığı dönemlerde bu iki sorun erkek hastalar için önemli bir sorundu. Robotik cerrahiden sonra bunlar olabilse de artık daha iyi durumlar sağlanıyor. Çünkü çok daha ince bir şekilde çalışmak mümkün olabiliyor. Robotik cerrahi için kullanılan konsolda üç boyutlu ve 12 misli büyütülmüş görüntü alma avantajı mevcut. Böylece cerrahlar tarafından içerideki yapı çok daha net ve iyi bir şekilde görüntülenebiliyor. Kullanılan aletlerin de uçları her yöne dönebildiğinden, özellikle prostat dışına taşmamış kanserlerde cinsellikle ilgili sinirler rahatlıkla korunabiliyor. İdrar kaçırma ile ilgili avantaj ise, idrar yolunun içinde kaldığı kısım daha uzun bir şekilde bırakılabiliyor. 

Bütün prostat çıktıktan, meni keseleri temizlendikten ve lenfler çıkarıldıktan sonra, diyelim ki uygun bir hastaydı ve sinirler de korunduysa, artık idrar yollarının birbirine bağlanması söz konusu. İşte bu aşamada robotik cerrahide yine görüntü ve robotik uçların sağladığı avantajlar çok büyük. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat