Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Propolisin faydaları nelerdir?

59,829
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Propolisin faydaları nelerdir?

Propolis son 10 - 15 yılda yapılan bilimsel çalışmalarla da desteklenen, geniş bir etki profiline sahip oluyor. Bunların arasında en önemlisi antibiyotik etkisi.

Özellikle son günlerde daha sık olarak da gündeme gelen antibiyotiklere dirençli suş gelişimi, bu bakımdan yapılan çalışmalar propolislerin antibiyotiklerin bu dirençli suşlara, dirençli mikroorganizmalara olan etkinliğini artırdığı yönünde bazı bulgular bize sunuyor. Bilhassa propolis, mikroorganizmaların dıştaki savunma kalkanını parçalayarak, antibiyotiğin hücre içerisine girerek etkisini gösterebileceği yönünde bazı bulgular mevcut.

Propolis, mikroorganizmaların savunma kalkanlarını kırarak antibiyotiklerin hücre içine girmesini sağlar.

Bunun dışında bağışıklık sistemi ile ilgili etkileri yine gündemde. Çünkü yapılan yine bilimsel çalışmalar, bağışıklık sistemimizde önemli rol oynayan bazı mediatörler üzerindeki etkinliğini ortaya koyuyor.

Propolis, kanser tedavisinde meydana gelebilecek organ hasarlarını engellemeye yardımcı olur.
Bunun dışında kanserlerde, bilimsel çalışmalar bilhassa kanser tedavilerinde, kemoterapi ve radyoterapi sırasında ortaya çıkan özellikle tedavide önemli bir kısıtlayıcı faktör olarak görülen organ hasarlarının yine propolis vasıtasıyla, vücudun önceden koşullandırılması suretiyle, propolis vasıtasıyla önlenebileceği yönünde bazı bulgular elde edilmiş durumda. Bu bakımdan propolis önemli.

Ayrıca tabii bir de iyi bir antioksidan etkiye sahip. 

Propolis, nar suyundan 70, likopenden 120 kat daha güçlü bir antioksidandır.

Yapılan çalışmalarda, antioksidan etkisini bildiğimiz nar suyundan 70 misli kadar, yine likopenden, domateste bulunan likopenden 120 misli kadar bir yüksek antioksidan etkisi bulunduğu, bu bakımdan da yine çeşitli kalp hastalıklarından tutun, diğer bazı önemli hastalıklara karşı koruyucu ve tedavisine yardımcı olarak yararlanılması söz konusu olabilecektir.

Propolisin yine uygulama alanlarından biri ise ağız ve ağız hijyeniyle ilgili olan kullanımları. Bilhassa çürüğe neden olan mikroorganizmalar üzerinde etkinliği. Veya takma diş kullanan kişilerde sık olarak görülen oral candidiaz enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisi bakımından da propolis önemli bir katkı sağlıyor.

Propolis, ağız içindeki mikroorganizmalara etki ederek ağız hijyeni sağlar.

Propolisin faydaları
- Antibiyotiklerin etkisini artırır.
- Bağışıklık sistemini destekler.
- Kanser tedavisinde ortaya çıkan organ hasarını düzeltir.
- Güçlü antioksidan etkilidir.
- Ağız ve boğaz hijyeni sağlar.

Antibiyotiklerin etkisini artırmaktan, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, ağız ve boğaz hijyeni sağlamaktan, kanser tedavisinde ortaya çıkan organ hasarlarını düzeltmeye kadar sayılamayacak kadar faydası olan ve apiterapi uygulamalarında da kullanılan propolis, arı sütü, arı poleni gibi arı ürünlerinin vücuda olan etkileri, balın faydaları ile arı sütü, poleni ve propolisin kalitesinin nasıl anlaşılabileceğini, balın nasıl saklanması gerektiğini uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat